- Polska jest gotowa do dalszego wsparcia rafinerii PCK Schwedt - powiedział przebywający z wizytą w Polsce niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck. Jeśli wstrzymane zostaną do rafinerii dostawy z Kazachstanu, strona Polska jest gotowa dostarczyć Niemcom wolumen w ilości 1-1,2 mln ton ropy naftowej.
W sprawie rafinerii PCK Schwedt piszemy na naszych stronach już od kilku tygodni.
Od długiego czasu trwają plany derusyfikacji jednej z największych rafinerii w Niemczech, w której 54 proc. udziałów wciąż posiada rosyjski Rosnieft. W ostatnim czasie pojawiła się koncepcja, by udziały te przejęła firma z Polski. W tym kontekście głośno mówi się o Orlenie, jednak na razie brak konkretów.
"Handelsblatt" informował, że Rosja może wziąć odwet za próbę derusyfikacji rafinerii w Schwedt. Miałoby to skutkować wywłaszczeniem niemieckich aktywów znajdujących się w Federacji Rosyjskiego oraz zamknięciem kanałów przesyłowych, z których korzystają Niemcy m.in. importując ropę naftową z Kazachstanu. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, zwracał wówczas uwagę, że taki scenariusz mógłby być korzystny dla Polski.
Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki, przebywa z wizytą w Polsce, gdzie jednym z tematów rozmów ma być właśnie PCK Schwedt.
- Polska w przeszłości bardzo pomogła w zabezpieczeniu dostaw ropy w Niemczech Wschodnich, umożliwiając dostawy do Schwedt z rafinerii Gdańsk pomimo tego, że część udziałów ciągle jeszcze należy do rosyjskiego Rosneftu, który objęliśmy zarządem powierniczym. Jeżeli dojdzie do zmiany tego scenariusza, to Polska jest gotowa do dalszego wsparcia. Mieliśmy przez cały czas bardzo ścisły kontakt (ze stroną polską), a w tych dniach, gdy rozpoczęliśmy proces wysłuchania, którego celem jest ewentualne wywłaszczenie, kontakty uległy dalszej intensyfikacji
Obecnie spora cześć ropy do Niemiec płynie z kierunku polskiego, przez naftoport w Gdańsku. Pierwszy transport ropy z Gdańska dotarł do Schwedt w listopadzie 2022. Roczny wolumen dostaw do rafinerii z kierunku polskiego szacuje się 2-3 mln ton.
Reuters informuje, że strona polska już dwa tygodnie temu zgodziła się na zwiększenie dostaw ropy do Schwedt, jeśli Rosja zablokuje kierunek kazachski. W grę wchodzi wolumen ok. 1-1,2 mln ton ropy naftowej rocznie.