Problemy w branży hutniczej. Co jest ich przyczyną?

Za trudną sytuację polskiej branży hutniczej odpowiada szereg czynników globalnych - poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, przedstawiając w Senacie informację Prezesa Rady Ministrów na temat stanu polskiego hutnictwa.

Wśród tych niekorzystnych czynników Mazur wymienił spadek zamówień w branży motoryzacyjnej, szacowany nawet na 20 proc., co wpłynęło na wyniki hut, dostarczających stali.

Drugim czynnikiem - zgodnie z informacją - jest wojna handlowa USA-Chiny; przede wszystkim wprowadzenie przez USA ceł na importowaną stal.

"Efekt był taki, że część produkcji stali spoza UE, która miała trafić do USA, trafiła do Europy, co automatycznie wpłynęło na wyniki całej branży w Unii" - wyjaśnił Mazur. Przypomniał, że wyniki branży hutniczej w UE spadły w 2019 r. o 4 proc.

Jako trzecią przyczynę wiceminister wskazał niekorzystny polski miks energetyczny, który jest oparty głównie na węglu. "Wiemy, że to systemowy problem całej branży energochłonnej w Polsce" - zaznaczył. Mazur przypomniał, że od połowy 2017 r. do końca 2019 r. uprawnienia do emisji CO2 zdrożały o 460 proc. "Przełożyło się to na ceny energii w Polsce ze względu że to, że polska energetyka opiera się ciągle na węglu" - wskazał.

Jak podkreślał wiceminister rozwoju, ze względu na politykę klimatyczną UE ceny energii w Polce są coraz mniej konkurencyjne wobec cen w innych krajach. Zauważył, że na rynku hurtowym energii ceny w Polsce są o 19 proc. wyższe niż w Niemczech, o 20 proc. wyższe niż w Czechach i 16 proc. wyższe niż na Słowacji. "To pokazuje wyzwania stojące przed przemysłem energochłonnym" - ocenił.

Mazur dodał, na wygaszenie przez koncern Arcelor Mittal wielkiego pieca w Nowej Hucie wpłynęły więc trzy okoliczności o charakterze globalnym.

Wiceminister podkreślał, że mimo iż znajdujące się w Polsce huty należą do globalnych koncernów, to dla rządu kwestia przyszłości branży hutniczej ma ogromne znaczenie. "Chcemy prowadzić taką politykę, aby ten przemysł w Polsce pozostał, mimo że jest prywatny. (...) Bez hutnictwa nie ma reindustrializacji" - mówił. Dlatego - jak podkreślał - rząd chce prowadzić politykę, dzięki której przemysł hutniczy w Polsce będzie bardziej neutralny klimatycznie, zgodnie z polityką UE.

Źródło

Skomentuj artykuł: