Rheinmetall i Leonardo zacieśniają współpracę. Nowy konkurent w branży zbrojeniowej

W Rzymie ogłoszono powołanie nowej spółki, będącej efektem współpracy niemieckiej grupy zbrojeniowej Rheinmetall oraz włoskiego koncernu Leonardo. Obie firmy, posiadające po 50% udziałów, zamierzają wspólnie produkować nowoczesne pojazdy bojowe, które mają być oferowane zarówno dla armii europejskich, jak i tych spoza kontynentu.

Już na początku swojej działalności nowa spółka pozyskała zamówienie o wartości przekraczającej 20 miliardów euro od włoskiej armii. Siedziba nowego podmiotu będzie zlokalizowana w Rzymie, natomiast centrum operacyjne zostanie ulokowane w La Spezia, gdzie Leonardo posiada już swoją fabrykę. 

W ramach współpracy technologicznej, opancerzony wóz bojowy Pantera opracowany przez Rheinmetall posłuży jako baza dla nowego wozu bojowego. Z kolei Ryś (Lynx), także produkowany przez Rheinmetall, stanie się fundamentem nowego wozu piechoty. Innowacyjne pojazdy mają stanowić trzon oferty dla międzynarodowych armii, a produkcja będzie realizowana głównie we Włoszech.

Prezes Leonardo, Roberto Cingolani, podkreślił, że celem współpracy jest opracowanie najbardziej zaawansowanych technologii militarnych, które będą konkurencyjne na arenie międzynarodowej. Udział technologiczny i produkcyjny we Włoszech wyniesie 60%, co stawia kraj w kluczowej roli w europejskim przemyśle obronnym.

Leonardo pozostaje jednym z największych producentów sprzętu wojskowego w Europie. Obecnie zatrudnia ponad 50 000 pracowników i osiąga roczny obrót w wysokości ponad 15 miliardów euro. Firma jest zaangażowana w wiele prestiżowych projektów, takich jak budowa myśliwców F-35 i Eurofighter, a także dostarczanie komponentów dla Airbusa i Boeinga.

Z kolei Rheinmetall to największa niemiecka grupa zbrojeniowa, zatrudniająca 34 000 osób i generująca sprzedaż na poziomie 7,2 miliarda euro rocznie. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, firma odnotowuje gwałtowny wzrost zamówień. 

Połączenie sił Rheinmetall i Leonardo ma potencjał, aby wpłynąć na kształt europejskiego przemysłu obronnego. Nowoczesne technologie opracowane w ramach tej współpracy mogą zwiększyć zdolności obronne wielu krajów, a sama spółka stanie się istotnym graczem na rynku międzynarodowym.
 

Skomentuj artykuł: