Rusza budowa zbiorników w bazach paliw PERN w Emilianowie, Małaszewiczach i Boronowie

Rozpoczynają się roboty przy budowie zbiorników na paliwa w bazach produktowych PERN w Emilianowie, Małaszewiczach i Boronowie – poinformowała w piątek spółka. Jak dodała, wykonawcom inwestycji przekazano właśnie place budów.

Zdaniem Tomasza Salwy, kierownika odpowiedzialnego w spółce za realizację wszystkich inwestycji w ramach projektu, to kamień milowy w drugim etapie rozbudowy pojemności magazynowych w bazach paliw PERN.

Jak wyjaśnił, nowe zbiorniki w bazach produktowych PERN w Emilianowie, Małaszewiczach i Boronowie będą przeznaczone do obrotu paliwami, a także do magazynowania zapasów interwencyjnych. Dodał, iż budowa nowych obiektów składowania paliw obejmuje także niezbędną do ich obsługi infrastrukturę towarzyszącą.

PERN podał, że konsorcjum Naftoremont-Naftobudowa z Przedsiębiorstwem Agat wybuduje dwa zbiorniki po 10 tys. metrów sześc. każdy w bazie paliw w Emilianowie oraz zbiornik o pojemności 32 tys. metrów sześc. w bazie paliw w Małaszewiczach, natomiast konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock wykona zbiornik o pojemności 10 tys. metrów sześc. w bazie paliw w Boronowie.

Spółka zaznaczyła, że przekazanie placu pod budowę dwóch kolejnych zbiorników, o pojemności 32 tys. metrów sześc. każdy w innej jej bazie paliw – tym razem w Rejowcu, "nastąpi w najbliższym możliwym czasie".

PERN informował ostatnio, że drugi etap rozbudowy zdolności magazynowania paliw zwiększy pojemność baz produktowych tej spółki łącznie o 222 tys. metrów sześc., czyli o około 12 proc., a zakończenie tego etapu inwestycji planowane jest w połowie 2021 r.

Według PERN w 2020 r. przeznaczy on ponad 1 mld zł na inwestycje i remonty, a zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018–22, czyli w okresie obecnej strategii spółki, to ok. 3,1 mld zł.Niedawno pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że realizowane i planowane przez PERN inwestycje związane m.in. z rozbudową baz produktowych to bardzo dobra wiadomość dla rynku legalnego obrotu paliwami i dla wszystkich klientów.

"Uszczelnienie szarej strefy w tym obszarze spowodowało gwałtowny wzrost zapotrzebowania na nowe zbiorniki paliwowe. PERN skutecznie wywiązuje się ze swoich obietnic, zwiększając istotnie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju"

oświadczył Naimski.

W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument "Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić "wiodącą rolę" w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

PERN to państwowa spółka o znaczeniu strategicznym; odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: