Rusza rządowy program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany został komunikat informujący, iż premier podpisał uchwałę rządu, która wprowadza zmiany w programie „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” w Polsce.
Pomoc dla firm
Jak zaznaczają eksperci firmy doradczej PwC: Krzysztof Wiński, Tomasz Orłowski i Łukasz Pamuła, przeprowadzone zmiany dostosowały program do zgłaszanych zastrzeżeń Komisji Europejskiej i aktualnie potwierdzają jego zgodność z zasadami pomocy publicznej na wspólnym rynku UE.
Pomocy firmom udzieli minister rozwoju i technologii, a operatorem programu będzie, podobnie jak w poprzednim programie rekompensat dla przemysłu energochłonnego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Jak stanowi komunikat, nabór wniosków do programu rozpocznie się już na dniach i potrwa zaledwie 14 dni. Czasu nie zostało zatem zbyt wiele, a ilość obowiązków do spełnienia przez wnioskującego jest duża.
Budżet programu to aż 5,5 mld zł, jednakże z uwagi na szereg warunków do spełnienia, jak również wyjątkowo krótki termin trwania naboru wniosków, wiele podmiotów gospodarczych może mieć problem z przystąpieniem do programu na czas.
Tym samym prace przygotowawcze do wnioskowania należy rozpocząć niezwłocznie.