Rok 2019 przyniósł rekordową sprzedaż nowych mieszkań w Poznaniu, a mimo to ich ceny nie szybowały tak mocno w górę, jak w innych aglomeracjach. W stolicy Wielkopolski najmniej wzrosły też koszty najmu mieszkań. Poznaniakom pozazdrościć mogą zwłaszcza mieszkańcy Krakowa i Trójmiasta.
Z danych firmy doradczej JLL wynika, że w 2019 r. w Poznaniu mieliśmy do czynienia z 6 proc. nadwyżką liczby mieszkań wprowadzonych na rynek nad liczbą transakcji. Przy czym zarówno podaż, jak i popyt, były tam rekordowe. Poznańscy deweloperzy sprzedali ok. 6,4 tys. nowych mieszkań, czyli aż o 30 proc. więcej niż w najlepszym do tej pory roku 2018.
W JLL zwracają uwagę, że popyt na mieszkania ma w dużym stopniu charakter inwestycyjny i zależy od sytuacji na rynku najmu. Dane NBP sugerują, że w latach 2017-2018 nawet ok. 30-40 proc. nowych mieszkań w siedmiu największych aglomeracjach było kupowanych w celach inwestycyjnych. W efekcie rośnie podaż mieszkań na poznańskim rynku najmu długoterminowego. Co ciekawe, Poznań wyróżnia się na tle innych aglomeracji stosunkowo małym wzrostem stawek czynszu.
W ostatnich pięciu latach w Poznaniu przeciętne czynsze najmu pozostawały w miarę stabilne. Wzrosły one bowiem w tym okresie zaledwie o ok. 9 proc. Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie przeciętny czynsz najmu wzrósł aż o 41 proc.
Dostępność mieszkań na wynajem poprawia się w Poznaniu również dzięki inwestycjom Funduszu Mieszkań na Wynajem (FMnW), który jest komercyjnym projektem BGK. Portfelem aktywów Funduszu zarządza PFR Nieruchomości SA.
To w Poznaniu przy ul. Saperskiej Fundusz Mieszkań na Wynajem kupił swój pierwszy budynek ze 123 mieszkaniami. Obecnie w naszym posiadaniu jest 1969 mieszkań, w tym 421 w Poznaniu
150 mieszkań Fundusz wynajmuje w swojej drugiej poznańskiej inwestycji przy ul. Czarnieckiego. Przy czym obłożenie w obu tych lokalizacjach wynosi 97 proc. Najnowszym, trzecim nabytkiem Funduszu jest 6-kondygnacyjny budynek ze 148 mieszkaniami przy ul. Bóżniczej. Ich komercjalizacja dopiero się zaczęła. Na działce między ul. Śniadeckich i Święcickiego Fundusz Mieszkań rozpocznie się wkrótce budowę pięć 6-kondygnacyjnych budynków, w których powstanie łącznie 318 mieszkań na wynajem o średniej powierzchni 46 mkw.
Rafał Malik podkreśla, że Fundusz Mieszkań na Wynajem zdecydował się na czwartą inwestycję w Poznaniu m.in. ze względu na optymistyczne prognozy dla tego rynku, szczególnie demograficzne.
Według GUS, za 30 lat liczba ludności w naszym kraju zmniejszy się o 4-5 mln. W praktyce oznaczałoby to spadek popytu na mieszkania. W ocenie demografów tego typu zagrożenie nie dotyczy jednak Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta. Ze względu na atrakcyjność rynków pracy aglomeracje te wchłaniać będą mieszkańców innych rejonów kraju. I właśnie tam inwestuje Fundusz Mieszkań na Wynajem.
FMnW to instytucja, która oferuje najem komfortowych, doskonale skomunikowanych mieszkań, zlokalizowanych w największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nowoczesne budownictwo, przestronne wnętrza, mieszkania wykończone „pod klucz”, w pełni wyposażone kuchnie i łazienki, garaże i komórki lokatorskie oferowane są w wygodnym i bezpiecznym systemie najmu instytucjonalnego. W każdym z budynków funkcjonuje całodobowy serwis, który sprawdzi się w sytuacji awarii lub usterek.
Portfelem aktywów Funduszu Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN utworzonego w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. zarządza PFR Nieruchomości S.A.