Spadek zamówień w polskim przemyśle

Nowe zamówienia w przemyśle w czerwcu spadły o 6,4 proc. rdr, wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 5,4 proc., po spadku o 1,7 proc. miesiąc wcześniej.

Spadki odnotowano również w zakresie nowych zamówień w przemyśle na eksport. W czerwcu w ujęciu rdr spadły one o 3,1 proc., w porównaniu z wzrostem 6,1 proc. miesiąc wcześniej.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 2,0 proc., po spadku o 4,4 proc. w poprzednim miesiącu.

To kolejne negatywne dane z przemysłu, które napłynęły w ostatnich dniach. W poniedziałek GUS podał, że produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 proc. w ujęciu rocznym a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 proc.

„W czerwcu produkcja spadła w ujęciu r/r w 18 działach (na 34), natomiast wzrosła w 16 działach. W działach przetwórstwa przemysłowego najgłębsze spadki odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (-7,7 proc. r/r), pozostałego sprzętu transportowego (-7,4 proc. ) i odzieży (-6,1 proc. ). Z drugiej strony, najwyższe wzrosty odnotowano w pozostałej produkcji wyrobów (+15,4 proc. ), naprawie i konserwacji maszyn i urządzeń (+13,0 proc. ) oraz produkcji pojazdów samochodowych (+5,9 proc. ). Silny wzrost także w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych (+4,3 proc. )” – napisał ekonomista ING, Leszek Kąsek.

Przypomniał, że w czerwcu doszło do spadku PMI dla Polski, który to spadek odstawał od wyników PMI dla innych krajów regionu oraz dla Niemiec i zapowiadał słaby odczyt produkcji przemysłowej. Dodał też, że polskiemu przemysłowi nie pomaga utrzymująca się stagnacja w Niemczech.
 

Źródło