Tesla: Największy spadek sprzedaży w historii

Sprzedaż Tesli spadła o 13% w pierwszych trzech miesiącach tego roku, co jest największym spadkiem w historii firmy. Najważniejszymi czynnikami tego stanu rzeczy jest przede wszystkim rosnąca konkurencja, która w dużym stopniu zmniejszyła popyt na pojazdy elektryczne oraz akcja bojkotu tych pojazdów ogłoszona przez politycznych wrogów Elona Muska.

Tesla poinformowała w środę, że dostarczyła w tym kwartale 336 681 samochodów, o 50 000 pojazdów mniej w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku. Rezultatem była najgorsza sprzedaż firmy od blisko trzech lat.

Tesla spotkała się z protestami przed swoimi salonami ze strony osób sprzeciwiających się działaniom Muska jako szefa Departamentu Efektywności Rządu oraz polityce administracji prezydenckiej Donalda Trumpa. Zdarzały się również przypadki wandalizmu wobec aut i infrastruktury Tesli, w tym stacji ładowania. Wszystkie te incydenty mogły zniechęcić niektórych potencjalnych nabywców Tesli do dokonania zakupu.

Tesla nie wspomniała o protestach przeciwko firmie w swoim oświadczeniu sprzedażowym. Wskazała jednak na aktualizację Modelu Y w kwartale, która tymczasowo wstrzymała produkcję we wszystkich czterech fabrykach na kilka tygodni.

Zdaniem niektórych analityków spadek jest oszałamiający dla firmy, która do niedawna odnotowywała wzrost sprzedaży rok do roku od 20% do 100% praktycznie co kwartał, co jest w znacznym stopniu odpowiedzialne za wysoką cenę akcji. Pierwszy niewielki spadek sprzedaży kwartalnej Tesli nastąpił dopiero w 2020 roku podczas pandemii, kiedy przestoje uderzyły w produkcję i dostawy.

Jednak w zeszłym roku Tesla odnotowała pierwszy roczny spadek sprzedaży, który przyspieszył w pierwszym kwartale. Spadek był gorszy od oczekiwań analityków Tesli, którzy prognozowali kwartalną sprzedaż na poziomie 350 000 sztuk.

Akcje Tesli, które prawie podwoiły swoją wartość po wyborach prezydenckich w nadziei, że bliskie powiązania Elona Muska z Donaldem Trumpem zaowocują polityką korzystną dla firmy, straciły 44% swojej wartości od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w grudniu.

Tesla nie dzieli swojej sprzedaży według rynków. Jednak według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów sprzedaż w samej Europie spadła o 49% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy kwartału, mimo że ogólna sprzedaż pojazdów elektrycznych na kontynencie wzrosła o 28%.

Ale nawet bez kontrowersji politycznych, Tesla boryka się z trudnościami wynikającymi z rosnącej konkurencji ze strony innych producentów samochodów, zwłaszcza tych z Chin.

Chiny są największym rynkiem pojazdów elektrycznych i drugim co do wielkości rynkiem Tesli, po Stanach Zjednoczonych. Chiński producent samochodów BYD odnotował sprzedaż ponad 416 000 w pełni elektrycznych pojazdów osobowych w kwartale, co stanowi wzrost o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim, po raz kolejny wyprzedzając Teslę.

Pojazdy elektryczne BYD są generalnie tańsze niż Tesla. Na początku tego miesiąca BYD zaprezentował system ładowania, który według niego zapewni najnowszemu modelowi EV 250 mil zasięgu po podłączeniu na zaledwie pięć minut.
Jednak pomimo konkurencji za granicą, BYD i większość innych chińskich producentów pojazdów elektrycznych nie jest obecna na rynku amerykańskim.
 

Źródło