W 2023 r. o 40 proc. spadło zainteresowanie specjalistami z zakresu fotowoltaiki. Oto nowy raport

W 2023 r. o 40 proc. spadło zainteresowanie specjalistami z zakresu fotowoltaiki, mimo to ich usługi nadal był poszukiwane najczęściej - wynika z raportu platformy Oferteo.pl. Na drugie miejsce z dziewiątego przesunęły się usługi remontów domów i mieszkań. 

Z najnowszego raportu Oferteo wynika, że w 2023 r. na tej platformie Polacy złożyli ponad 1,8 mln zapytań ofertowych dotyczących specjalistów w różnych kategoriach.

Wskazano, że najczęściej poszukiwane były usługi specjalistów z zakresu fotowoltaiki. "Rok wcześniej kategoria ta również zajmowała czołowe miejsce na platformie. Nawet ponad 40 proc. spadek zapytań użytkowników w 2023 r. nie zmienił tej kolejności" - zauważyli autorzy raportu.

Dodano, że drugie miejsce zajęły usługi remontowe dla domów i mieszkań, które rok wcześniej zajmowały 9. pozycję wśród najpopularniejszych kategorii. "Od stycznia do grudnia 2023 r. nastąpił 34 proc. wzrost zainteresowania dla tej kategorii, co przełożyło się na końcowy wynik" - poinformowano. Podium najpopularniejszych branż usługowych zamyka kategoria okien PCV, która jednak, jak podali autorzy opracowania, względem ubiegłego roku zanotowała spadek zapytań użytkowników platformy o 15 proc.

Jak wynika z raportu pod względem ilościowym, największy wzrost zainteresowania dotyczył usług związanych z kredytami hipotecznymi. "Zapytania o pośredników kredytowych wzrosły aż o 460 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Tak skokowy wzrost można tłumaczyć rządowym programem Bezpieczny kredyt 2 proc., który bardzo mocno zaktywizował Polaków, marzących o własnym domu lub mieszkaniu" - wskazano w raporcie.

Na przeciwnym biegunie znaleźli się specjaliści od pomp ciepła, których usług w tym roku szukało 64 proc. mniej użytkowników niż przed rokiem. "Pod względem ilościowym jednak kategoria ta nadal znajduje się na bardzo wysokiej, 4. pozycji" - dodali analitycy.

"Zmiany jakie zachodzą wśród zapytań ofertowych użytkowników często są odzwierciedleniem aktualnych tendencji rynkowych oraz gospodarczych, czego przykładem są tegoroczne dane" – ocenił członek zarządu Oferteo Karol Grygiel, dodając, że obecny rok nie był łatwy zarówno dla fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. "Nie można tutaj mówić o załamaniu tych kategorii, które mimo widocznych spadków, nadal zajmują czołowe pozycje na Oferteo i generują dziesiątki tysięcy zapytań rocznie" - zaznaczył Grygiel.

Jak dodał, branża remontowa to kolejny beneficjent rządowego wsparcia. "Podobnie zresztą jak kategoria związana z oknami, która dodatkowo korzysta na rosnących trendach ekologicznych oraz edukacji związanej z oszczędzaniem ciepła w domu" – tłumaczył Grygiel.

Analitycy Oferteo.pl bliżej przyjrzeli się również zapytaniom ofertowym użytkowników dotyczących poszczególnych kategorii, za pierwsze półrocze, z podziałem na wiek. Zauważyli, że młodsi użytkownicy w przedziałach wiekowych 18-24 oraz 25-34 lata w pierwszej kolejności szukali adwokatów, a następnie księgowych. Z kolei wśród najstarszych grup 55-64 oraz 65+ największą popularnością cieszyły się kategorie związane z montażem klimatyzacji oraz okien.

"Widoczna jest całkowita zmiana preferencji. Wśród wszystkich grup wiekowych największym zainteresowaniem cieszyły się kategorie budowlane i remontowe. Użytkownicy w przedziale wiekowym 18-44 lata najczęściej szukali specjalistów od budowy domów. Wśród starszych grup królowała kategoria remontów mieszkań i domów" - podsumowali mijający rok analitycy.

Z raportu wynika ponadto, że mieszkańcy Warszawy najczęściej szukali usług adwokatów. Z kolei we Wrocławiu pierwsze miejsce zajęła kategoria związana z montażem klimatyzacji. W Łodzi największym zainteresowaniem cieszyły się z kolei usługi budowy domów, a w Krakowie układanie kostki brukowej. Mieszkańcy poznania najczęściej wybierali kategorię pożyczki bez BIK, a mieszkańcy Gdańska najczęściej szukali usług księgowych.

Platforma Oferteo współpracuje z 600 tys. wykonawców i dostawców usług. Od początku swojej działalności, platforma zanotowała 15 mln nawiązanych relacji pomiędzy zlecającymi a wykonawcami. Oferteo.pl obsługuje: usługi budowlane (m.in. budowa domów, odnawialne źródła energii, remonty i wykończenia wnętrz), finanse i prawo (m.in. kredyty, leasing i porady prawne) oraz usługi dla firm (m.in. księgowość, strony internetowe i utrzymanie porządku). (

Źródło

Skomentuj artykuł: