Przerwane łańcuchy dostaw wpłyną na święta?

Nowe badanie Oracle pokazuje, że 43% Europejczyków chciało skorzystać z promocyjnych ofert z okazji Black Friday, a wielu z nich zaopatrzy się w karty podarunkowe, aby uniknąć kłopotów z ewentualnym świątecznym brakiem towarów.

Pandemia to nie jedyne zjawisko, które może nas martwić podczas przygotowań do świąt. Nowe badanie konsumenckie przeprowadzone w Europie przez Oracle Retail wykazało, że respondenci obawiają się problemów związanych z łańcuchem dostaw oraz z opóźnieniami w dostarczaniu produktów. Z tego względu aż 39% Europejczyków już rozpoczęło świąteczne zakupy lub planuje je zrobić wcześniej niż zwykle. Spośród respondentów, 14% z nich jest gotowych zapłacić więcej, aby zapewnić sobie szybszą lub gwarantowaną dostawę. Co więcej, 16% planuje zamówić więcej prezentów na wypadek, gdyby wystąpiły opóźnienia lub anulacje zamówień. Liczby te rosną odpowiednio do 19% i 24% dla badanej grupy milenialsów (grupa wiekowa 25-39 lat).

Pozostali pytani planują skorzystać także z kart podarunkowych – 29% uczestników badania uważa, że w tym roku kupi więcej voucherów. Wynik w tej kategorii jest wyższy wśród milenialsów – wynosi aż 37%. Co więcej, konsumenci szukali promocyjnych okazji – 43% osób w badaniu Oracle Reatil planuje skorzystać z wyprzedaży podczas Black Friday.

Widzimy napływające informacje ze świata – wyzwania związane z łańcuchem dostaw są globalnym problemem. Niezależnie od tego, konsumenci w tym sezonie świątecznym będą oceniać marki pod kątem ich zdolności do dostarczania produktów zgodnie z zapotrzebowaniem – powiedział Bartosz Kubicki, Dyrektor w dziale Oracle Retail Global Business Unit.

Ten proces będzie kluczowy dla firm. Sprzedawcy muszą mieć jasny wgląd w swoje zasoby, aktualny harmonogram realizacji oraz plan jasnej komunikacji w trakcie procesu składania zamówienia i dostawy. Dzięki przejrzystości i realizacji, marki mogą zdobyć zaufanie swoich klientów i zbudować nieoceniony potencjał – przyszłą lojalność – dodaje.

W ankiecie przeprowadzonej we wrześniu 2021 r. wzięło udział 5728 konsumentów z całego świata, w tym 2090 osób w Europie.

Wybrane wyniki badania

Nieprzewidywalne łańcuchy dostaw

Konsumenci w Europie obawiają się, że zostaną z pustymi rękami podczas świąt, ponieważ produkty mogą być niedostępne lub ich dostawa zajmie zbyt dużo czasu i nie zdążą zostać dostarczone pod choinkę:

  •     19% respondentów obawia się, że produkty, którymi są zainteresowani, będą droższe ze względu na ich niedobór,
  •     16% badanych obawia się, że pożądane produkty będą niedostępne,
  •     13% pytanych martwi się, że przyjaciele i rodzina będą rozczarowani, ponieważ nie dostaną wymarzonego upominku.

Spóźniony Święty Mikołaj

Prezenty aż 64% europejskich respondentów zostaną dostarczone do domów, ale badani obawiają się, że czas dostawy nie spełni ich oczekiwań i prezent się spóźni – jeśli w ogóle dotrze. Aby zachować spokój, 62% ankietowanych twierdzi, że bardzo ważne jest szczegółowe śledzenie statusu dostawy:

  •     36% respondentów uważa, że szybki proces dostawy determinuje to, od jakiej marki zamawiają produkty,
  •     33% pytanych niepokoi się o to, że prezenty dotrą później niż oczekiwano,
  •     26% obawia się, że prezenty w ogóle nie dotrą.

Sytuacji nie poprawia fakt, że nawet jeśli przesyłka w końcu dotrze na miejsce, 19% ludzi obawia się, że złodziej może ją ukraść!

Braki w magazynie lub brak szczęścia

Pomimo wielu wyzwań, w tym sezonie możliwość zdobycia pożądanych produktów będzie kluczowym czynnikiem w ocenie firm przez kupujących:

  •     31% respondentów zgadza się, że brak produktów w magazynie to złe doświadczenie zakupowe,
  •     37% pytanych twierdzi, że przyciągają ich marki na podstawie dostępności produktów,
  •     27% badanych nie będzie czekać, aż sprzedawca uzupełni zapasy – skorzysta z usług konkurencji.

Podaruj rodzicom kartę podarunkową

Ankietowani zapytani o to, jakich prezentów planują kupić więcej w tym roku, wskazali w dużej mierze na karty podarunkowe:

  •     29% uczestników badania planuje kupić więcej kart podarunkowych (34% osób w wieku 55 lat i więcej oraz 30% kobiet stwierdziło, że jest to prezent, który również najbardziej chcieliby dostać),
  •     27% respondentów planuje nabyć więcej produktów kosmetycznych,
  •     23% ankietowanych chciałoby kupić więcej odzieży,
  •     22% pytanych kupi więcej produktów obuwniczych.

Zwroty prezentów

Pokolenie Z (18-24 lat) i milenialsi uwielbiają zwroty – już teraz planują oddać do sklepów otrzymane prezenty:

  •     40% badanych osób planuje dokonać zwrotu prezentów,
  •     18% wszystkich ankietowanych uważa, że zwróci połowę lub wszystkie otrzymane podarunki, przy czym wynik rośnie do 30% w przypadku pokolenia Z i milenialsów.
Źródło

Skomentuj artykuł: