Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w UE wyniosła w grudniu 2023 roku 5,9 proc. – podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Najniższą stopą bezrobocia mogą pochwalić się: Malta (2,4 proc.) i Polska (2,7 proc.).
Bezrobocie w strefie euro oraz Unii Europejskiej utrzymuje się na stałym poziomie. Skorygowana sezonowo stopa bezrobocia w unii walutowej wyniosła w grudniu 2023 roku 6,4 proc., co odpowiadało poziomowi z listopada 2023 roku. Jest to także najniższy wskaźnik od momentu rozpoczęcia analiz. Ogólna stopa bezrobocia w całej UE również nie uległa zmianie w porównaniu miesięcznym, utrzymując się na poziomie 5,9 proc.
W ujęciu rocznym, bezrobocie w strefie euro zmniejszyło się o 0,3 punktu procentowego, natomiast w całej UE o 0,2 punktu procentowego. Pomimo osłabienia gospodarki w Unii Europejskiej, rynek pracy utrzymał się w dużej mierze na stabilnym poziomie. W 2023 roku europejska gospodarka wzrosła jedynie o niewielkie 0,5 proc., głównie z powodu słabych wyników gospodarczych Niemiec.
Według danych Eurostatu, w grudniu 2023 roku w krajach strefy euro 10,909 miliona osób pozostawało bez pracy, w porównaniu do 12,936 miliona osób w całej Unii Europejskiej. Najniższą stopą bezrobocia mogą się pochwalić Malta (2,4%), Polska (2,7%) i Czechy (2,8%). Niemcy, z stopą bezrobocia na poziomie 3,1%, zajmują miejsce tuż za Polską. Natomiast najwyższe bezrobocie panuje w Hiszpanii (11,9%) i Grecji (9,4 proc.).
🌐 Stopa bezrobocia w Polsce🇵🇱 w grudniu 2023 r. wyniosła 2,7% i była niższa niż w listopadzie ubiegłego roku – podaje @EU_Eurostat. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw #UniaEuropejska z najniższym bezrobociem, wyprzedza nas tylko Malta - 2,4%. ⤵️https://t.co/xEYZb5n0ta
— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV__PL) February 2, 2024
Warto zaznaczyć, że na początku stycznia niemiecka Federalna Agencja Pracy poinformowała, że liczba bezrobotnych w grudniu wyniosła w tym kraju około 2,6 miliona, co oznacza wzrost o 31 tysięcy w porównaniu do listopada. W ujęciu rocznym wzrost jest znaczący i wynosi około 191 tysięcy. Niemniej jednak eksperci podkreślają, że zimowy wzrost bezrobocia jest zjawiskiem naturalnym, związanym z przerwą w pracy w niektórych branżach. Zaznaczają też, że niemiecka gospodarka od dłuższego czasu boryka się z niedoborem pracowników i trend ten będzie się nadal utrzymywał w tym roku.