"Lokalna półka" trafiła do Sejmu. Telus zapowiada kolejne projekty

Klub PiS złożył w Sejmie pakiet projektów dotyczących rolnictwa. Proponowane rozwiązania dotyczą zwiększenia opłacalności produkcji, dywersyfikacji dochodów, a także zapewnienia większej pewności prowadzenia produkcji - mówiła posłanka PiS Anna Gembicka. Wśród projektów jest także zapowiadana przez PiS w kampanii "lokalna półka".

Przedstawiciele klubu PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformowali, że wraz z kołem Kukiz'15 złożyli w Sejmie pakiet sześciu projektów ustaw dotyczących rolnictwa.

Posłanka PiS Anna Gembicka zwracała uwagę, że rolnictwo to system naczyń połączonych, dlatego złożono pakiet ustaw rolniczych, które dotyczą rozwiązań systemowych. Jak mówiła, proponowane rozwiązania dotyczą zwiększenia opłacalności w rolnictwie, dywersyfikacji dochodów, a także zapewnienia większej pewności prowadzenia produkcji.

Wśród propozycji, które klub złożył znalazł się projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, czyli tzw. lokalna półka. Gembicka przypomniała, że projekt ten był zapowiadany w czasie kampanii wyborczej. Zakłada on m.in. zobowiązanie supermarketów, by 2/3 produktów, takich jak owoce, warzywa - produkowane w Polsce - pieczywo, produkty mleczne, mięsne były pozyskiwane lokalnie. 

Chodzi o to, żeby wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw, żeby zapewnić także konsumentom dostęp do zdrowej, polskiej, lokalnej żywności - mówiła. Dodała, że propozycja zakłada też, by markety oznaczały polską flagą tego typu produkty.

Posłowie PiS złożyli też projekty: nowelizacji Prawa celnego, o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki oraz nowelizacji ustawy o paszach.

Jarosław Sachajko z Kukiz'15 wskazał, że kolejnym projektem jest nowela przepisów o ubezpieczeniach społecznych rolników. Jak mówił, przewiduje ona m.in., że rolnicy mogliby wykorzystywać swój sprzęt do pracy poza rolnictwem. Poseł dodał, że projekt przewiduje "przywrócenie tego co Lewica z PSL w 2003 r. odebrała rolnikom, czyli by rolnicy mogli pracować na umowach o prace pozostając dalej rolnikami".

Sachajko wspomniał też o projekcie noweli ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Propozycja przewiduje włączenie spółdzielni rolników oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych do beneficjentów ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Robert Telus wskazał, że klub PiS złożył też projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. 

- Roboczo tę ustawę nazywamy "ustawą hiszpańską". Jest ona oczekiwana przez rolników. Rolnicy chcą żeby się opłacało, a żeby tak było, to nie mogą być wykorzystywani przez różne firmy, przez tych którzy odbierają

mówił Telus.

Telus w rozmowie z Telewizją Republika zapowiedział dalsze projekty PiS dotyczące rolnictwa.

Mam nadzieję, że elektorat wymusi na tych politykach [większości sejmowej], by te projekty poprzeć. Będą szukać różnych wytłumaczeń, ale my będziemy tego pilnować. Mamy przygotowane kolejne ustawy, któe będziemy składać. Mówimy do rządzących - musicie kontynuować pomoc, bo cena zboża jest niska, wróćmy do dopłaty paliwowej - powiedział.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: