Rzecznik rządu: Nowy Ład to cały pakiet różnego rodzaju zmian

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował w środę, że kierownictwo polityczne ugrupowania zapoznało się i zaakceptowało nowy program PiS "Nowy Polski Ład".

Rzecznik rządu w rozmowie z portalem rp.pl wskazywał, że środki krajowe i unijne będą wykorzystane w realizacji inwestycji w ramach Nowego Ładu. Jak zaznaczył tam jest "cały pakiet różnego rodzaju zmian, które mają charakter reform wewnętrznych państwa, czy pewnych obszarów państwa".

- Faktem jest to, że środki unijne są jednym z elementów tego, ale nie elementem najważniejszym, bo jest kilka zmian, które dotyczą spraw krajowych, które są istotne z punktu widzenia społecznego

mówił.

Müller pytany czy zmiany, które ma zaproponować PiS będą o "takim kalibrze jak 500 plus", odparł: "to będą zmiany, które będą podobnej wagi jeżeli chodzi o funkcjonowanie kilku obszarów".

Dopytywany kiedy poznamy ten program wyraził przekonanie, że na przełomie lutego i marca.

- Myślę, że końcówka lutego jest realna - zaznaczył rzecznik rządu. 

O nowym dużym planie gospodarczym przygotowywanym przez rząd pierwsze potwierdzone informacje pojawiły się w grudniu 2020 r., choć - jak twierdzi premier - poprzedziły go wielomiesięczne analizy.

W grudniowej rozmowie z portalem wp.pl premier Mateusz Morawiecki mówił wówczas, że "będzie to program o ogromnym znaczeniu inwestycyjnym", poprzedzony "wieloma spotkaniami i debatami ze stroną społeczną i przedsiębiorcami". 

Stwierdził wówczas, że w programie znajdą się m.in. zachęty, by „świat transatlantycki integrował różne ogniwa produkcyjne i strukturalne”, inwestycje w infrastrukturę energetyczną czy rozwiązania proekologiczne. "Nowy Ład" objąć ma także sferę służby zdrowia oraz edukacji. 

- Widzimy, jak rozwijają się Chiny, w jakiej zapaści jest Europa zachodnia czy południowa i czerpiemy lekcje z tych problemów innych, i dobrych doświadczeń jeszcze innych krajów. Jednocześnie to wszystko staramy się ująć w kontekście właściwym dla polskich przemian społeczno-gospodarczych. Na tym właśnie będzie polegał "Nowy Ład", który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy

mówił Morawiecki kilka dni temu w Zabrzu.
Źródło

Skomentuj artykuł: