Czesi wjeżdżają ekspresem na polskie tory

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zdecydował, że od 11 grudnia 2019 r. Leo Express może jeździć przez Polskę między Pragą a granicą polsko-ukraińską. Decyzja o otwartym dostępie upoważnia przewoźnika do wykonywania codziennie czterech kursów i obowiązywać będzie przez 5 kolejnych lat. Czeski przewoźnik już od dłuższego czasu gości na polskim rynku stanowiąc silną konkurencję dla PKP. Obecnie ma m.in. promocję na trasie Katowice – Kraków, w ramach której czeskim pociągiem można pojechać za 2 zł.

Teraz Czesi idą dalej i uruchamiają połączenie przez Polskę z Ukrainą. W Czechach pracuje coraz więcej pracowników ze Wschodu, a od nowego roku ta liczba się zwiększy, bo czeski rząd zdecydował o zwiększeniu liczby pozwoleń dla Ukraińców. Leo Express nastawia się również na przewóz tego typu pasażerów.

Zgodnie z wnioskiem, na podstawie wydanej przez Prezesa UTK decyzji przewoźnik będzie uprawniony do uruchomienia na Ukrainę codziennie 4 par pociągów na dobę. Przewidywane stacje zatrzymań pociągów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Główny, Bochnia, Tarnów, Dębica, Rzeszów Główny, Przeworsk, Przemyśl Główny oraz Medyka. Leo Express oferuje nie tylko połączenia kolejowe, w tym codzienne z Pragi do Krakowa, ale i nowe autobusy do Lwowa i nowe przystanki dla linii minibusów. Obecnie między Czechami a Krakowem funkcjonuje bardzo popularne połączenie weekendowe.

Można pojechać na sobotę i niedzielę do Pragi za niewielkie pieniądz, a komfort jest wyższy często niż u innych przewożnków

twierdzi Sabina Kokoszka z biura turystycznego w Katowicach.

Połączenie do Krakowa zostało skomunikowane z linią autobusową z Krakowa do Lwowa na Ukrainie. W Krakowie pasażerowie mogą wypróbować usługę Door2Door i przyjechać na dworzec kolejowy lub z niego pod dowolny wybrany adres na terenie miasta. Od 1 czerwca br. Leo Express wydłużył również dotychczasowe połączenie minibusowe Ostrawa-Katowice Airport. Wybrane kursy z katowickiego lotniska jadą dalej do Krakowa przez Oświęcim - Muzeum Auschwitz, park rozrywki Energylandia w Zatorze i lotnisko Balice. Połączenie minibusów między Krakowem a Koszycami zostało również przedłużone do lotniska w Koszycach i zapewnia możliwość m.in. dotarcia do winnicy Grand Bari Tokaj.

Nasze połączenie minibusem dzięki porannemu przyjazdowi i wieczornemu wyjazdowi, jest idealne na jednodniowe rodzinne wycieczki do Krakowa lub do parku rozrywki. Podróżowanie z nami jest także bardziej przyjazne dla środowiska niż jazda samochodem

mówi dyrektor Leo Express w Polsce, Juraj Andrejka.

Leo Express rozpoczął działalność na polskich torach jako pierwsza czeska firma i jedyny prywatny pasażerski przewoźnik kolejowy w zeszłym roku. 20 lipca 2018 r. pierwszą jazdę pobłogosławił arcybiskup klasztoru Břevnov Peter Prokop Siostrzonek.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: