Koleją z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce

Pasażerowie mogą już dojechać pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA realizowanych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Rządowego Programu przystankowego.

Dzięki temu przedsięwzięciu kolejne miasto wojewódzkie w Polsce zyskuje szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska. Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce - np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

Czytaj więcej w tym temacie

PKP PLK SA zakończyły budowę prawie 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce

Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Inwestycja PLK SA obejmuje budowę i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej za kwotę 338,6 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł. 

Skomentuj artykuł: