Tylko 11% ekspertów widzi stabilną przyszłość. Czeka na era kryzysów?

Jak wynika z 20. Raportu Globalnych Ryzyk opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), tylko 11% ekspertów przewiduje stabilność w najbliższych latach. W perspektywie dziesięciu lat sytuacja wygląda jeszcze bardziej niepokojąco – jedynie 8% respondentów wierzy w możliwość utrzymania stabilności na świecie.

Raport, oparty na spostrzeżeniach 900 światowych ekspertów, podkreśla, że świat stoi przed wieloaspektowymi kryzysami. Co najmniej 45% uczestników badania wskazuje, że w ciągu najbliższej dekady możemy spodziewać się bardzo wysokiego ryzyka w kluczowych obszarach, takich jak np. nierozwiązane konflikty. Przykładem są tu wojna w Europie Wschodniej (Ukraina), terytorialne spory na Morzu Południowochińskim czy narastające tarcia handlowe między mocarstwami, prowadzące do głębokich podziałów i osłabiające globalne zaufanie.

Raport ostrzega także, że bezczynność wobec zmian klimatu może mieć katastrofalne skutki dla środowiska i ludzkości. Rosnący niedobór zasobów naturalnych, takich jak woda i surowce energetyczne, może wywołać intensyfikację rywalizacji między państwami.

Zagrożenia niesie ze sobą także rozwój technologiczny. Szybkie tempo innowacji wiąże się również z nowymi wyzwaniami, takimi jak dezinformacja, zagrożenia cybernetyczne czy nierówności w dostępie do technologii.

W obliczu tych wyzwań raport WEF wzywa decydentów, ekonomistów i światowych przywódców do podjęcia pilnych działań. W tym m.in. zacieśnienia współpracy międzynarodowej, aby zmniejszyć napięcia geopolityczne i promować globalne porozumienia. Eksperci apelują także o utworzenie odpowiedzialnych ram technologicznych, które zapewnią sprawiedliwy podział korzyści płynących z innowacji oraz ograniczą potencjalne zagrożenia.

Generalnie prognozy zawarte w raporcie są niepokojące. 17% respondentów przewiduje wysokie prawdopodobieństwo poważnych kryzysów w ciągu najbliższej dekady. Zjawiska takie jak klęski żywiołowe, konflikty zbrojne czy głęboki kryzys gospodarczy mogą jeszcze bardziej pogłębić globalną niestabilność.

Raport WEF daje nowe spojrzenie na przyszłość, która wymaga współpracy, determinacji i natychmiastowych działań na wszystkich poziomach. Zdaniem autorów dokumentu bez skoordynowanych wysiłków, aby przeciwdziałać najważniejszym zagrożeniom, świat może znaleźć się na krawędzi kolejnych kryzysów o nieprzewidywalnych konsekwencjach.
 

Skomentuj artykuł: