Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale br. wyniosły ponad 6 milionów mkw.
Dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia - wynika z podsumowania pierwszego kwartału na warszawskim rynku powierzchni biurowych opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield (C&W).
W 2020 r. pandemia doprowadziła do pierwszej od 30. lat recesji w Polsce, a PKB naszego kraju skurczyło się o ok. 3,7%. Według prognoz Moody’s niekorzystne skutki kolejnej fali pandemii wywarły negatywny wpływ na gospodarkę również w I kwartale 2021 r. Niemniej jednak już w II kwartale br. spodziewane jest jej ożywienie, a według wstępnych szacunków wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie około 4,5%
W ostatnim kwartale w Warszawie do użytku oddano ponad 167 100 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi blisko 50% całkowitej powierzchni planowanej na 2021 r. Do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie, możemy zaliczyć: Skyliner (Karimpol - 48 500 mkw.), Generation Park Y (Skanska Property Poland - 44 200 mkw.) oraz pierwsza faza projektu Forest (HB Reavis - 18 500 mkw.).
Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się blisko 405 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2022. Według szacunków C&W w br. ukończonych zostanie blisko 320 tys. mkw., natomiast w 2022 r. - ok. 230 tys. mkw.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów, których termin oddania do użytku przewidziany jest na lata 2023-2024. Może to doprowadzić do wystąpienia efektu luki podażowej w tym okresie
Kulminacja nowej podaży doprowadziła do wzrostu dostępności powierzchni biurowej
Od drugiego kwartału 2020 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej jest na ścieżce wzrostu. Przy ograniczonej aktywności najemców w ostatnich kwartałach i kumulacji nowej podaży dostarczonej na rynek w ostatnich trzech miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej znalazł się na poziomie 11,4%, co oznacza wzrost dostępności o 1,6 pp. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,0 pp rok do roku.
Od początku pandemii można zaobserwować także zwiększoną liczbę ofert podnajmów na warszawskim rynku biurowym. Według szacunków w pierwszym kwartale 2021 r. całkowita powierzchnia oferowanych podnajmów wyniosła ponad 138 tys. mkw., co jest wielkością o 30 tys. mkw. wyższą niż w IV kwartale 2020. Po korekcie stawek czynszu w ostatnich dwunastu miesiącach, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw./miesiąc w strefie poza Centrum.
W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji czynszów bazowych, na który wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku