Wsparcie EBI dla Polski przekroczyło 5 mld euro

Wsparcie Grupy EBI w Polsce w 2020 r. sięgnęło 5,2 mld euro, co odpowiada 1 proc. PKB Polski - mówiła wiceprezes EBI Teresa Czerwińska na dzisiejszej konferencji. Według szefa MF Tadeusza Kościńskiego, Polska liczy na pomoc banku m.in. w dziedzinie cyfryzacji i innowacji.

Jak mówiła Czerwińska na wspólnej konferencji prasowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Ministerstwa Finansów dotyczącej działalności Grupy EBI w 2020 r., zaangażowanie Grupy EBI w Polsce sięgnęło 5,2 mld euro.

- Na całość inwestycji Grupy EBI w Polsce składa się 4,6 mld euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a reszta czyli 660 mln euro to finansowanie pochodzące z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Wszystko razem odpowiada 1 proc. produktu krajowego brutto Polski

powiedziała, podkreślając, że rok 2020 był "bardzo trudny i pełen wyzwań związanych z pandemią Covid".

Według Czerwińskiej jedną trzecią finansowania EBI przeznaczono właśnie na walkę z pandemią.

Uczestniczący w konferencji minister finansów Tadeusz Kościński podkreślał, że EBI jest dla Polski strategicznym partnerem.

- Bank, jako finansowe ramię UE, odgrywa coraz istotniejszą rolę we współfinansowaniu projektów inwestycyjnych na obszarze całego kraju. W ubiegłym roku Grupa EBI zapewniła finansowanie sięgające ponad 5 mld euro dla sektora publicznego i prywatnego i taki trend utrzymuje się już od kilku lat. Bank aktywnie wspiera regiony, które przechodzą lub będą przechodzić transformację energetyczną i związane z nią skutki społeczne - podkreślił szef resortu finansów.

- Równie istotne będą inwestycje w obszarze cyfryzacji i innowacji. W tych obszarach szczególnie liczmy na pomoc banku. Liczymy też na kontynuowanie owocnej współpracy w obszarach transportu, zarówno drogowego, jak kolejowego, a także współfinansowania wkładu krajowego do inwestycji realizowanych przy użyciu środków unijnych

dodał Kościński.
Źródło

Skomentuj artykuł: