Gowin: Chcemy przyspieszyć dobrowolne szczepienia pracowników w zakładach pracy

Szczepienie pracowników, bez ograniczenia ze względu na wiek, w tym także cudzoziemców mających legalne zatrudnienie w Polsce - takie są wstępne ustalenia zasad,  na jakich mają się odbywać szczepienia pracowników w firmach.

Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek

powiedział wicepremier Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii. Akcja szczepień w miejscach pracy może ruszyć w maju.

Ze strony ministra Dworczyka otrzymałem zapewnienie, że do końca tego tygodnia otrzymamy propozycje organizacji szczepień w miejscu pracy. Od razu jak propozycję otrzymam, resort, którym kieruję, w dialogu z przedsiębiorcami wypracuje rozwiązania, które będą akceptowalne dla rządu i dla biznesu

powiedział wicepremier na konferencji prasowej.

Gowin zapowiedział, że będzie rozmawiał w tej sprawie z Radą Przedsiębiorczości skupiającą główne organizacje biznesowe.

Jesteśmy dobrej myśli, że wkrótce będzie się można szczepić nie tylko w szpitalach, POZ i aptekach, ale także we własnej firmie

zaznaczył wicepremier.

Nie będzie żadnego przymusu w sprawie przystąpienia do szczepienia w zakładach pracy. To będzie całkowicie dobrowolna akcja.

dodał.

Jak poinformował do MRPiT zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy są bardzo zainteresowani rozpoczęciem akcji szczepienia w zakładach pracy.

Polski biznes i polskie firmy są absolutnie zainteresowane tym, aby akcja szczepień w zakładach pracy szła jak najszybciej i jak najszerzej, tak aby jak najwięcej osób zabezpieczyła się przed wirusem

powiedział prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Jak tylko będą dostępne szczepionki, firmy są w pełnej gotowości, aby brać udział w akcji szczepień, aby w ten sposób propagować też wśród pracowników akcje szczepienia dla ich osobistego bezpieczeństwa  i bezpieczeństwa działalności ich firm

zapowiedział

Wszyscy pracownicy będą mogli się zaszczepić. To dla nas bardzo ważne. Szczepienia będą powszechne

podkreślił Witucki.

Według wstępnych ustaleń, jeżeli przedsiębiorca zgłosi 500 osób gotowych do szczepienia, to do ustalenia pozostanie tylko termin i miejsce, gdzie będą dostarczone szczepionki dla firmy.

Wedle wstępnych ustaleń akcja szczepień dotyczyć ma wszystkich pracowników, bez podziału na ich roczniki, ma także objąć współpracowników firm oraz zatrudnionych legalnie cudzoziemców.

Skomentuj artykuł: