Gowin: Przez pandemię przechodzimy stosunkowo suchą stopą

- Przygotowujemy szereg rozwiązań na czas postpandemiczny. Pracujemy nad Nową Polityką Przemysłową, strategią produktywności i nową polityką eksportową czy też nad długofalowym wsparciem dla branży turystycznej - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na debacie online „Goverment Spending or Organic Recovery? Remedy for the Polish Economy after Covid-19”.

Straty, jakie poniosła polska gospodarka wskutek pandemii Covid_19, na tle innych państw  unijnych są stosunkowo niewielkie. W ciągu minionego roku, w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej do polskich firm trafiło już ponad 205 mld zł. Dzięki temu udało nam się również uratować ponad 7 mln miejsc pracy

podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Trzy czynniki zdecydowały o tym, że przez pandemię przechodzimy stosunkowo suchą stopą. Po pierwsze:  struktura naszej gospodarki z dobrymi wynikami przemysłu i eksportu. Po drugie: determinacja polskich przedsiębiorców, których uważam za prawdziwych bohaterów minionego roku. I wreszcie po trzecie: dobrze zaplanowana, już wiosną 2020 r., akcja pomocowa dla firm i ich pracowników, która najpierw obejmowała wiele gałęzi polskiej gospodarki, a teraz ma charakter punktowy  i jest adresowana do tych branż, które najdłużej i najintensywniej odczuwają negatywne skutki pandemii

dodał.

W debacie, która odbyła się w ramach 10. edycji LSE Polish Economic Forum, a której organizatorem była -  obchodząca w tym roku 30-lecie swojego istnienia - Giełda Papierów Wartościowych, oprócz premiera Jarosława Gowina uczestniczyli również: prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki oraz b. minister finansów Mateusz Szczurek.   

Polish Economic Forum to największa konferencja o Polsce, która odbywa się poza granicami naszego kraju. Za jej organizację odpowiadają polscy studenci prestiżowej brytyjskiej uczelni London School of Economics and Political Science.

Skomentuj artykuł:

N