GPW: mocne wzrosty po wcześniejszych spadkach

Na wtorkowej sesji na GPW doszło do mocnego odrgeagowania po wcześniejszych spadkach. Wśród sektorów, które wzrosły najmocniej są odzież, energia, leki, a także telekomy i turystyka.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 6,54 proc. do 1.429,28 pkt., WIG zwyżkował o 5,8 proc. do 39.925,44 pkt., mWIG40 zyskał 4,32 proc. do 2.888,89 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 3,97 proc. do 9.810,04 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.716 mln zł, z czego 1.441 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 wykazywał się we wtorek wysoką zmiennością. Po szybkim wzroście o 6 proc. w pierwszych minutach handlu już po godzinie był tylko 1,5 proc. nad kreską. W dalszej części dnia wzrosty utrzymywały się w przedziale między 4 a 8 proc. Na zakończenie notowań indeks zyskał 6,5 proc.

W momencie zamknięcia warszawskich notowań DAX rósł o 1,12 proc., S&P 500 szedł w górę o 5,12 proc., a Dow Jones zyskiwał 3,78 proc.

Wszystkie sektory na GPW odnotowały wzrost, przy czym najmocniej zyskały spółki z sektora leków - subindeks poszedł w górę o 16 proc. Po ponad 10 proc. w górę poszły wskaźniki branży energii, chemii oraz odzieżowej.

Do wzrostów w segmencie producentów leków przyczyniły się: Mabion - w górę o 36 proc., Celon Pharma - kurs zyskał 9,4 proc., oraz mający najmniejszy z tej trójki udział w indeksie Biomed Lublin - o 38 proc.

Mabion poinformował, że zdecydował o zmianie strategii regulacyjnej leku MabionCD20 w EMA i zamierza uzyskać dopuszczenie do obrotu leku w EMA bezpośrednio w dużej komercyjnej skali, w przeciwieństwie do dotychczas planowej strategii 2 krokowej. Spółka podała, że akcjonariusze spółki zadeklarowali jej dokapitalizowanie kwotą nie niższą niż 15 mln złotych w 2020 r.

Z kolei Celon Pharma podała w komunikacie, że zainicjowała strategiczny program testowania, weryfikacji i poszukiwania leku, kombinacji leków lub reżimu terapeutycznego na COVID-19. Według jej szacunków, testy kliniczne dla najbardziej efektywnych kombinacji leków mogłyby ruszyć na początku 2021 roku.

Wśród spółek energetycznych najmocniej wzrósł kurs PGE - o 18 proc. Wg. agencji Bloomberg spółka skorzysta na taniejących we wtorek zezwoleniach na emisję CO2.

O 15 proc. wzrósł kurs Tauronu. Notowania rosły już o 10 proc. gdy napłynęła informacja, że spółka utworzy dodatkowy odpis w segmencie wytwarzania w związku z przesunięciem terminu oddania bloku w Jaworznie, a łączny wpływ odpisów na obniżenie wyniku netto grupy za 2019 rok wynosi 838 mln zł.

Wzrostowi spółek odzieżowych przewodziła LPP, która ma 83-proc. udział w indeksie, a jej akcje zyskały 12,4 proc. W górę o 20 proc. poszedł kurs VRG. Indeksowi ciążyła druga największa spółka - CCC poszło o 8 proc. w dół.

Jak podała agencja Bloomberg, Santander Bank ocenił, że LPP jest najlepiej przygotowana na konsekwencje ekonomiczne wywołane koronawirusem.

W WIG20 o ponad 21 proc. zyskał kurs JSW. Po ponad 10 proc. wzrosły również , poza wymienionymi wcześniej, notowania: mBanku, Santander Banku, Play, Dino i Orange.

Prezes UKE Marcin Cichy powiedział PAP, że przydział częstotliwości na cztery bloki z pasma 3,6 GHz powinien zakończyć się najpóźniej do końca sierpnia, choć teraz trudno przewidzieć ryzyka płynące z zagrożenia koronawisurem. Dodał, że licytacja w aukcji 5G może skończyć się szybko, nawet po jednym dniu. Już wcześniej analitycy wskazywali, że scenariusz szybkiego zakończenia aukcji wskazywałby na znany, niższy od pierwotnie zakładanego, koszt dla telekomów.

Telekomy przewodziły początkowym wzrostom w WIG20, jednak dwucyfrowego wyniku nie utrzymał Cyfrowy Polsat i zakończył dzień 3,3 proc. na plusie.

W WIG20, poza CCC, poniżej kreski znalazł się tylko Lotos - w dół o 2,3 proc.

Wśród małych i średnich spółek o ponad 10 proc. wzrosły notowania dwudziestu firm. Mocne odbicie odnotowały Rainbow Tours - w górę o 50 proc. oraz Enter Air - o 29 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: