Groźba wojny na Ukrainie dołuje europejskie rynki

Średnie ceny europejskich akcji w poniedziałek notowały spadek. Inwestorzy z niepokojem obserwują rozwój sytuacji na Ukrainie podczas gdy napięcia z Rosją nadal rosną. Rynek oczekuje także na kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej USA. 

Ogólnoeuropejski indeks Stoxx 600 spadł dziś o 1,3% na wczesnym etapie handlu, a akcje z branży turystycznej i rekreacyjnej straciły 2,9%. Analitycy zwracają uwagę, że prawie wszystkie sektory i główne giełdy spadły na poziom ujemny. 

Wyniki finansowe rynków europejskich podążyły w tej tendencji za swoimi odpowiednikami w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ inwestorzy nerwowo zareagowali na zwiększone napięcia między Ukrainą a Rosją oraz wyczekują spotkania w sprawie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej USA w tym tygodniu. 

Federalny Komitet Otwartego Rynku ma spotkać się we wtorek i środę, aby zdecydować o dalszych krokach w polityce pieniężnej USA. 

Rosnąca inflacja jest poważnym problemem dla amerykańskiego banku centralnego, a inwestorzy będą uważnie słuchać, jak bardzo zaniepokojony jest Fed. Prezes Jerome Powell ma poinformować media w środę po południu czasu lokalnego po ogłoszeniu przez FOMC swojego oświadczenia. W międzyczasie rynki prawdopodobnie jeszcze bardziej odczują obawy, że może dojść do nieuchronnego konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją. 

Departament Stanu USA zalecił w niedzielę, aby wszyscy obywatele USA na Ukrainie natychmiast opuścili kraj, powołując się na nadzwyczajne nagromadzenie wojsk rosyjskich na granicy. 

„Naszą rekomendacją dla obywateli USA przebywających obecnie na Ukrainie jest rozważenie wyjazdu korzystając z komercyjnych lub prywatnych środków transportu”

oświadczył w niedzielę wieczorem wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu podczas rozmowy z dziennikarzami. 

W sobotę Wielka Brytania oskarżyła Kreml o dążenie do zainstalowania prorosyjskich władz na Ukrainie. Rosja nadal zaprzecza, że przygotowuje się do inwazji na swego sąsiada. 

Źródło

Skomentuj artykuł: