Ile wynoszą aktywa rezerwowe Polski?

Na koniec marca tego roku. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 156,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 170,3 mld – podał dzisiaj w komunikacie NBP.

Narodowy Bank Polski w piątek opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec marca 2023 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,4 mld i był niższy o 1,9 mld euro niż na koniec lutego br. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 2,5 mld i osiągnął poziom 170,3 mld.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 73,3 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe” – poinformował bank centralny w komunikacie.

NBP wyjaśnił, że pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym. 

Źródło

Skomentuj artykuł: