Inflacja lekko poniżej oczekiwań

Według szybkiego szacunku inflacja w październiku br. wyniosła 17,9%. To kolejny rekordowy poziom w tym cyklu, ale odczyt jest lekko poniżej oczekiwań rynkowych, które wynosiły 18,0% - napisał w komentarzu dr Jarosław Jamka, Chief Investment Officer w WealthSeed. 

Troszeczkę lepszą inflację od oczekiwań zawdzięczamy w pewnej mierze niższym wzrostom nośników energii (+2,0% miesiąc do miesiąca), oraz cenom paliw (+4,1% miesięcznie). Natomiast dużo do inflacji dodały wzrosty cen żywności (+2,7% miesiąc do miesiąca). Różnica pomiędzy stopą referencyjną NBP a inflacją wynosi już 11,2 punktów procentowych. To oznacza dalsza presję na kolejne podwyżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej (najbliższe posiedzenie już w środę 9 listopada br.). Inflację bazową szacujemy na 11,1% rok do roku (to także kolejna „górka” w tym cyklu). 

Miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 1,8% (najmocniej od kwietnia br.), czyli  na bazie miesięcznej nie widać jeszcze osłabienia presji inflacyjnej. A to właśnie w miesięcznych zmianach (szczególnie inflacji bazowej) powinniśmy zobaczyć pierwsze oznaki hamowania inflacji. To zaś ciągle jeszcze przed nami. Rynek oczekiwał miesięcznego wzrostu inflacji o 1,7%. 

Wzrost inflacji bazowej szacujemy na około +1,1% w sierpniu br. (to trzeci najmocniejszy miesięczny wzrost w tym cyklu, dokładne wyliczenia NBP opublikuje w połowie października br.).

Można powiedzieć, że miesięczna inflacja bazowa się niestety pozostaje na wysokim poziomie.

Ceny „żywności i napojów bezalkoholowych” w szybkim szacunku wzrosły aż 2,7% w październiku br. - bardziej niż za wzorcem sezonowym podążając za podobnym wzrostem cen żywności z 2021 roku (w poprzednim roku miesięczne zmiany inflacji żywności przyspieszyły w końcówce roku). Pamiętajmy, że w 2022 roku nie było spadków cen żywności w wakacje.

Wieloletnia średnia miesięczna zmiana tej serii w październiku to jedynie +0,67%.

GUS w szybkim szacunku podaje też zmiany cen „Nośników energii”, oraz zmiany cen „Paliw do prywatnych środków transportu”. „Nośniki energii” (czyli m.in. energia elektryczna, gaz, opał (węgiel), energia cieplna) w szybkim szacunku wzrosły w październiku br. o 2,0% względem września br., a zmiana roczna to aż 41,7%.

„Paliwa do prywatnych środków transportu” (czyli głównie olej napędowy i benzyna) w szybkim szacunku wzrosły w październiku br. o 4,1% (po trzech miesiącach spadków), a zmiana rok do roku wyniosła 19,5%. 

Źródło

Skomentuj artykuł: