Inflacja a polski biznes. Za nami V edycja Forum Wizja Rozwoju

Dwucyfrowa inflacja budzi coraz większe obawy dotyczące przyszłości. Tymczasem nowoczesna gospodarka potrzebuje dopasowanych do niej rozwiązań finansowych, zwłaszcza w czasie trudnej sytuacji finansowej, która dotknęła nie tylko Europę, ale cały świat. O możliwych scenariuszach rozmawiali eksperci na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.   

Według danych GUS inflacja w maju wyniosła już 13.9%. To scenariusz, który jeszcze rok temu wydawał się nieprawdopodobny. Zgromadzeni na panelu eksperci byli zgodni co do tego, że sytuacja jest trudna i możemy odczuwać jej konsekwencje jeszcze przez dłuższy czas. 

Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty Banku Pekao S.A. szczyt inflacji dopiero przed nami. Presja inflacyjna jest wciąż rosnąca i nie widzimy jeszcze zatrzymania tych procesów. Recesja będzie niestety zimnym kubłem wody. Jednym z jej powodów jest właśnie inflacja, która ma charakter kosztowy i bardzo nadwyręża budżety gospodarstw domowych.

Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego S.A., przyznał, że po pojawieniu się pandemii Covid-19 i związanych z nią programów pomocowych, inflacja była nieunikniona.  O możliwym wzroście inflacji było wiadomo już w momencie uruchomienia programów europejskich i amerykańskich. Ekonomista przekonywał, że wskaźnik na poziomie 5-6% - mimo że nieidealny - był potrzebny, by wyjść z długów prywatnych i publicznych. Obecnie jesteśmy rozpędzeni po programach covidowych i nie mamy jeszcze bariery popytowej, więc inflacja może wciąż rosnąć. Zdaniem Mateusza Walewskiego, jedyną drogą do jej zwalczenia będzie recesja. Możemy spodziewać się globalnego spowolnienia. 

Jednym z globalnych zagrożeń, które jest efektem pojawienia się inflacji jest głód. Ukraina i Rosja to wielcy eksporterzy żywności, dlatego pojawiło się ryzyko wystąpienia głodu na świecie. Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, alarmował, że żywność będzie drożeć, co będzie dotkliwe zwłaszcza dla krajów biednych, jak i tych z dużym rozwarstwieniem społecznym. Oswoiliśmy już lęki związane z wojna, ale wciąż nie doceniamy zmian wynikających z rozchwiania gospodarki. Te zjawiska możemy odczuwać jednak nawet przez dekadę.

Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., mówił o dwóch perspektywach biznesowych: inwestycyjnej oraz obrotu gospodarczego. Stoimy przed dużą niewiadomą: czy inwestycje realizować teraz czy poczekać na lepsze czasy. Ta niepewność dotyczy zarówno finansującego, jak i realizującego określone zadania inwestycyjne.

Ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak zwrócił uwagę na to, że strategia zarządzania kryzysem kursowym powinna być jednym z priorytetów firm. Jego zdaniem jedną z najważniejszych składowych prowadzenia biznesu jest zabezpieczenie się przed różnego rodzaju ryzykami. W dobie, kiedy mamy podwyższoną zmienność, kiedy aktywność na rynkach finansowych jest wysoka, warto zastosować w przedsiębiorstwie strategię zarzadzania ryzykiem kursowym. 

Piotr Sudoł, dyrektor pionu finansów PGE SA, rozwinął temat wpływu inflacji na branżę energetyczną. Węgiel osiąga już ceny 320 dolarów za tonę. Prowadzenie biznesu w tych warunkach robi się trudne. Zdaniem przedstawiciela PGE, w ciągu najbliższych 12 -24 miesięcy najważniejsze będzie ustabilizowanie rynku i zmiana dostaw surowców ze wschodu na zachód.

Ważne jest także zbilansowanie norm emisji CO2, co pozwoli schłodzić rynek inflacyjny, uniezależnić Europę od kierunku wschodniego i otworzyć ją na resztę świata.

Eksperci zwrócili uwagę także na firmy, które dobrze radzą sobie w czasach kryzysu. Wśród nich są w większości przedstawiciele branży nieruchomości. 

Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, twierdzi, że branża deweloperska radzi sobie dobrze. Dotychczasowy wpływ inflacji nie jest w tym wypadku znaczący. Arkadiusz Urban zaznaczył jednak, że możemy spodziewać się jednak przepisów, które ograniczą wpływ funduszy na rynek deweloperski. Zaznaczył też, że czekanie na lepsze czasy nie jest dobrym rozwiązaniem, trzeba znajdować rozwiązania tu i teraz. Jednym z nich jest fundusz gwarancyjny. 

Paneliści zgodzili się co do tego, że pisanie wyłącznie czarnych scenariuszy przyszłości nie jest konstruktywnym rozwiązaniem. To, co aktualnie stanowi trudne doświadczenie, jest też ważną lekcją na przyszłość. 

Andrzej Stefaniak przypomniał, że polski biznes startował w latach 90. To był moment, kiedy inflacja szalała, wynosiła aż 30-50%. Przedsiębiorcy w większości przetrwali to i dalej prowadzą swoje biznesy. Są doświadczeni i wiedza jak działać.

Konrad Trzonkowski z Agencji Rozwoju Przemysłu argumentował, że poziom bezrobocia jest niski, a gospodarka nasycona kompetencjami, które możemy wykorzystać. Wojna w Ukrainie w końcu się skończy, a zawsze po wojnie następuje przyspieszenie technologiczne i gospodarcze.

Tegoroczna, piąta edycja Forum Wizja Rozwoju trwała od 20 do 21 czerwca. Oprócz tego zaplanowane są wydarzenia towarzyszące. Tym razem to 40-lecie „Solidarności Walczącej, którego obchody będą trwały przez cztery dni, w Gdyni 23-24 czerwca, i w Warszawie – 25 i 26, w Muzeum Solidarności Walczącej przy ulicy Rakowieckiej i w Belwederze. Kolejna wydarzenie związane z gdyńskim spotkaniem gospodarczym to III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbędzie się ono w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 3 i 4 września.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Źródło

Skomentuj artykuł: