OpenAI zaprezentowało nowy model sztucznej inteligencji, który, jak twierdzi twórca ChataGPT, może „rozumować” i rozwiązywać trudniejsze problemy w nauce, kodowaniu i matematyce dokładniej niż jej poprzednie wersje.
Model, pierwszy z serii o nazwie OpenAI o1, został upubliczniony w czwartek jako wersja zapoznawcza, a firma twierdzi, że oczekuje regularnych aktualizacji i ulepszeń. Stopniowo ma stać się dostępny dla większości użytkowników ChatGPT.
„Wyszkoliliśmy te modele, aby spędzały więcej czasu na myśleniu o problemach, zanim zareagują, podobnie jak zrobiłaby to osoba” – poinformował twórca ChatGPT na swojej stronie internetowej. „Poprzez trening uczą się doskonalić swój proces myślenia, wypróbowywać różne strategie i rozpoznawać swoje błędy”.
Jako przykłady mocy nowych modeli, OpenAI zauważyło, że mogą one być wykorzystywane przez naukowców zajmujących się opieką zdrowotną do opisywania danych sekwencjonowania komórek oraz przez fizyków do generowania „skomplikowanych wzorów matematycznych potrzebnych w optyce kwantowej”.
Na potencjał nowych modeli sztucznej inteligencji zwrócił również uwagę Noam Brown, naukowiec pracujący w firmie. „O1 firmy OpenAI myśli przez sekundy, ale dążymy do tego, aby przyszłe wersje myślały godzinami, dniami, a nawet tygodniami. Koszty wnioskowania będą wyższe” – napisał w czwartek X. „Ale jaki koszt musiałbyś zapłacić za nowy lek na raka? Za przełomowe baterie?” – dodał.
Chociaż technologia może pomóc w rozwiązaniu drażliwych problemów, takich jak rak i kryzys klimatyczny, stawia równie złożone wyzwania, w tym zaspokojenie znacznego zapotrzebowania na energię elektryczną wymaganego przez zaawansowane systemy sztucznej inteligencji – co może pogorszyć globalne ocieplenie – ostrzegają niektórzy eksperci.
Nowy model OpenAI nie ma jeszcze wielu funkcji, „które sprawiają, że ChatGPT jest w pełni użyteczny”, jak twierdzi firma, takich jak przeglądanie sieci w poszukiwaniu informacji oraz przesyłanie plików i obrazów. „Ale w przypadku złożonych zadań rozumowania jest to znaczący postęp” – dodano.
W testach OpenAI o1 radzi sobie podobnie jak doktoranci w trudnych zadaniach porównawczych z fizyki, chemii i biologii. A na egzaminie kwalifikacyjnym do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej nowa seria modeli poprawnie rozwiązała 83% zadań.