Badacze odkryli, że hakerzy oferują dostęp do prywatnych kamer bezpieczeństwa w sypialniach i toaletach

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Minha Hunga, badacza bezpieczeństwa, nieznana grupa sprzedaje obecnie dostęp do szerokiej gamy transmisji na żywo z różnych kamer bezpieczeństwa w Wietnamie. Hakerzy wykorzystują prywatny kanał na Telegramie, w celu udostępniania transmisji z kamer niczego niespodziewających się rodzin i komentowania ich życia.

Hakerzy sprzedają dostęp do transmisji z prywatnych kamer

Chociaż Bitdefender często stwierdzał, że kamery bezpieczeństwa nie chronią konsumentów tak dobrze, jak powinny, obecna sytuacja związana z udostępnianiem transmisji na żywo w Internecie stanowi zupełnie inny problem. Prawdopodobnie dostępność kanałów nie ma nic wspólnego z żadną konkretną luką w zabezpieczeniach, ale raczej z osobami korzystającymi z domyślnych lub bardzo powszechnych danych uwierzytelniających.

Jednym z dowodów potwierdzających tę tezę jest szeroka gama miejsc, w których znajdują się te kamery. Transmisje na żywo pokazują sypialnie, przebieralnie w sklepach odzieżowych, toalety i gabinety masażu. Badacz bezpieczeństwa Minh Hung odkrył kanał Telegramu sprzedający dostęp do wszystkich tych kanałów.

Według raportu Vnexpress opis kanału Telegramu jest bardzo prosty.

„Grupa specjalizująca się we włamywaniu się do prywatnych kamer rodzin i sklepów w Wietnamie. Cały materiał filmowy to ciemne zakątki i gorące sceny z życia rodzin”.

Spotkanie z Big Hakerem

Przestępcy oferują trzy pakiety o różnym stopniu dostępu. Pierwszy poziom, za 150 000 VND (6,18 USD), umożliwia użytkownikom dostęp tylko do losowych kanałów o niskiej jakości, ale drugi poziom, za 500 000 VND (20,60 USD), umożliwia użytkownikom dostęp do filmów o wysokiej jakości.

Trzeci poziom VIP to 800 000 VND (32,96 USD). Zapewnia ludziom dostęp do nagrań z poprzednich lat, z sypialni i nagrań na żywo z różnych źródeł. Administratorzy grupy są dumni z rodzaju dostarczanych danych.

„Nasze oprogramowanie stale skanuje miejscowości na terenie całego kraju. Większość kamer zlokalizowana jest w narożnikach sypialni, łazienek, garderób, toalet, hoteli, sklepów odzieżowych, salonów masażu” – sugeruje opis kanału na Telegramie, z którego korzystają cyberprzestępcy.

„Kamery bezpieczeństwa często rejestrują ważne informacje, takie jak plan dnia członków rodziny. Użytkownicy powinni naprawdę wziąć pod uwagę miejsce ich instalacji, w tym sypialnie. Dobrym pomysłem jest także wybranie silnych haseł, zmiana domyślnych danych uwierzytelniających, aktualizacja urządzeń do najnowszego oprogramowania sprzętowego i jak najszybsze włączenie 2FA (uwierzytelnianie dwuskładnikowe)”

mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Skomentuj artykuł: