Ericsson bliski podpisania ugody na ponad 1 mld USD ws. korupcji. W tle budowa sieci 5G

Szwedzki koncern Ericsson AB jest bliski ugody z władzami USA, gdzie przeciwko firmie od dawna toczy się śledztwo korupcyjne. Porozumienie może kosztować koncern ponad 1 mld dolarów - poinformowała agencja Bloomberga powołując się na dwie osoby bliskie sprawie.

Warunki ugody mogą być ogłoszone jeszcze w tym tygodniu lub w następnym. Tym samym zakończone zostanie śledztwo prowadzone wspólnie przez ministerstwo sprawiedliwości USA i Komisję Papierów Wartościowych (SEC). Instytucje sprawdzają czy Ericsson nie dopuścił się korupcji w sześciu krajach. We wrześniu firma mająca siedzibę w stolicy Szwecji poinformowała, że na poczet potencjalnych kar zabezpieczyła kwotę 12 mld koron (1,2 mld dolarów).

Ministerstwo sprawiedliwości USA nie chciało komentować doniesień Bloomberga. Natomiast Ericsson zaznaczył w przesłanym agencji oświadczeniu, że nie będzie udzielał żadnych komentarzy poza przypomnieniem, że 1,2 mld dol. to kwota, która ich zdaniem wystarczy na pokrycie ewentualnych sankcji oraz innych kosztów”. Ericsson dodał, że w sprawie współpracuje z amerykańskimi śledczymi od 2013 r.

Postępowanie miało dotyczyć systemu płatności, który pomagał w wygrywaniu kontraktów w latach 90. Dochodzenie dotyczyło okresu, który zakończył się w pierwszym kwartale 2017 r. Chodzi o takie kraje, jak: Chiny, Dżibuti, Indonezję, Kuwejt, Arabię Saudyjską i Wietnam.

Według Bloomberga Ericsson stara się zakończyć to postępowanie w czasie, w którym razem z Nokią Oyj walczą o kontrakty na budowy sieci 5G. Obie firmy chcą skorzystać na amerykańskich sankcjach wymierzonych w dotychczasowego lidera rynku urządzeń telekomunikacyjnych, chińskiego Huaweia.

W październiku br. Chińczycy informowali, że podpisali ponad 60 komercyjnych kontraktów na dostawę sprzętu 5G dla dużych światowych firm telekomunikacyjnych. Ericsson podał, że zawarł 76 umów, m.in. w takimi operatorami jak Sprint, Verizon, T-Mobile i Vodafone. Z kolei w listopadzie Nokia ogłosiła, że swoją 50. umowę na 5G zawarła z nowozelandzką firmą Spark.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji), to nowy, obecnie intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój Internetu Rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Pierwszym krajem, który wprowadził pełny, komercyjny dostęp do sieci 5G była Korea Południowa, na początku 2019 r.

Skomentuj artykuł: