Smartfony? Młodzi ludzie coraz częściej wolą "stare" telefony

Rośnie popyt ze strony młodych ludzi na stare telefony komórkowe. Sprzedaż wzrosła o ponad 30% w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim!

Nowe pokolenie dokonuje antytechnologicznej rewolucji - wielu z nich odwraca się od smartfonów i wybiera "stare" telefony komórkowe.

Wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym wynikających z nadużywania mediów społecznościowych i uzależnienia od telefonów komórkowych w ogóle, ze względu na ich liczne funkcje, prowadzi młodych ludzi do postrzegania "starych" telefonów komórkowych jako kuszącej alternatywy, która zapewni im tylko niezbędną komunikację.

"Potrzebuję czasu dla siebie", powiedział pisarz Jesus Teres, ogłaszając w mediach społecznościowych detoks od smartfona. Ma teraz "stary" telefon do rozmów i tylko od czasu do czasu korzysta ze smartfona. Przyznaje, że tęskni za Google Maps, ale nie ma nic przeciwko rezygnacji z uzależniających mediów społecznościowych, które porównuje do zamawiania trzeciego drinka w barze. "W danym momencie wydaje się to dobrym pomysłem, ale rzadko tak jest".

- Widzimy, że "stare" telefony są popularne wśród wielu pokoleń - powiedział Lars Silberbauer, dyrektor marketingu Nokii. Przypisuje on wzrost popytu "cyfrowemu wypaleniu" wśród młodych ludzi.

Producenci rzadko ujawniają dokładne dane dotyczące sprzedaży, ale szwajcarska firma Punkt twierdzi, że nastąpił wzrost, szczególnie wśród młodszego pokolenia, jak donosi "El Pais". "Sprzedaż wzrosła o ponad 30% w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim" - powiedział Adam Thomas, dyrektor ds. komunikacji w firmie Punkt. "Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu z ekranem dotykowym jeszcze w tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu". Według Hayley Dodd z HMD (producenta Nokii), sprzedaż "starych" telefonów podwoiła się w 2022 roku, a firma spodziewa się stałego wzrostu tych modeli w 2023 roku. Badania przeprowadzone przez Counterpoint potwierdzają, że tego typu telefony stają się coraz bardziej popularne. Oczekuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych do 2023 roku sprzedanych zostanie około 2,8 miliona takich urządzeń.

Jednak nie tylko cyfrowy detoks sprawia, że są one popularne. Fakt, że się nie psują, bateria wystarcza na wiele dni i oczywiście fakt, że są niezwykle tanie w porównaniu do smartfonów, to dodatkowe powody, dla których młodzi ludzie je wybierają.

Skomentuj artykuł: