Założona przez Elona Muska firma xAI, która ma za zadanie konkurować z OpenAI i Google na niwie systemów sztucznej inteligencji, stworzyła system Grok, porównywalny możliwościami z GPT 3,5. Na razie jest on udostępniony wąskiemu gronu testerów, jednak zdradza już swoje charakterystyczne cechy – przede wszystkim „wykorzystanie dowcipu”.
Elon Musk od kilku miesięcy deklarował próbę rzucenia rękawicy rozwijającemu się systemowi ChatGPT - stworzonego przez OpenAI chatbota wykorzystującego sztuczną inteligencję. W marcu 2023 r., w reakcji na wydanie GPT 4, najbardziej rozwiniętego tzw. dużego modelu językowego opartego na uczeniu maszynowym, Musk wraz z setkami przedstawicieli biznesu i nauki, wezwał w liście do wprowadzenia "co najmniej sześciomiesięcznej przerwy" w rozwijaniu systemów przewyższających GPT 4.
Zaapelowano w liście o to, by "silne systemy AI mogły być rozwijane dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że ich skutki będą pozytywne, a ryzyka - możliwe do kontrolowania". Pojawiła się przestroga, że "niekontrolowane podejście do rozwoju AI grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet utratą kontroli nad cywilizacją".
Kilka miesięcy później, w lipcu 2023 r., Elon Musk stwierdził, że Open AI i Google rozwijają technologie AI bez kalkulacji ryzyk dla ludzi i że do 2029 r. "sztuczna inteligencja przewyższy ludzką", a jednocześnie zapowiedział dołączenie do "wyścigu zbrojeń" w tym zakresie. Ogłosił powstanie firmy xAI, której "nadrzędnym celem jest zbudowanie AI, pomocnej do zrozumienia wszechświata". Już wcześniej miliarder snuł plany stworzenia chatbota o nazwie "TruthGPT", mającą być odpowiedzią na przedsięwzięcia OpenAI i Google'a. Miał przy tym świadomość, że walkę z konkurentami zaczyna późno i startuje praktycznie od zera do walki z systemami mającymi już istotną pozycję.
Grok – w pogoni za OpenAI
Na początku listopada Elon Musk ogłosił powstanie Grok – systemu sztucznej inteligencji autorstwa xAI. W wydanym przez firmę oświadczeniu, czytamy:
"Grok został zaprojektowany, aby odpowiadać na pytania z odrobiną dowcipu, i ma buntowniczą naturę, więc nie używaj go, jeśli nie masz humoru".
Grok, jak wyjaśnia xAI, zbiera wiedzę o świecie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem platformy X (dawny Twitter) i ma odpowiadać na "niewygodne pytania, które są odrzucane przez większość systemów AI". Twórcy wyrazili oczekiwania, że system będzie stale rozwijał się dzięki jego użytkownikom. W nawiązaniu do lipcowej wypowiedzi Muska, xAI wskazało, że celem pracy nad Grok jest "pomaganie ludzkości w dążeniu do zrozumienia świata".
System korzysta z autorskiego modelu językowego Grok-1, przewyższającego model GPT-3,5 oraz model Inflection-1. Autorzy podkreślają, że przy budowie modelu skorzystali z nowatorskiego systemu, który pozwolił osiągnąć zadowalające wyniki w ciągu 4 miesięcy pracy. Zastrzeżono, że mimo zaawansowanej formuły, Grok "może nadal generować fałszywe lub sprzeczne informacje". Jednocześnie zapewniono, że xAI "będzie pracować nad opracowaniem niezawodnych zabezpieczeń przed formami złośliwego użycia" systemu Grok.
Obecnie system został udostępniony ograniczonej liczbie testerów w wersji prototypowej, jednak - posiadając konto w serwisie X - można dołączyć do grona oczekujących.
Elon Musk w serwisie X zamieścił screen z odpowiedzi Groka na pytanie o to, jak przygotować kokainę.
- System Grok jest zaprojektowany tak, by miał nieco dowcipu w swoich odpowiedziach - dodał miliarder.
Musk zapowiedział też, że Grok będzie dostępny jako część pakietu X Premium+ w cenie 16 dolarów za miesiąc.
Porównał także odpowiedzi z systemu Grok z innymi systemami GPT, wskazując na dostęp do bieżących informacji.
Ciekawostką jest sama nazwa systemu. Grok to słowo stworzone przez amerykańskiego pisarza, Roberta Heinleina, który wykorzystał je w 1961 r. w powieści science-fiction "Obcy w obcym kraju". Słowniki brytyjskie tłumaczą "grok" jako czasownik, oznaczający "głębokie, intuicyjne rozumienie" czegoś. Czasownik, stworzony przez Heinleina jako słowo z języka marsjańskiego, szybko zadomowił się w żargonowym słowniku Ameryki. W podobnym znaczeniu grok zadomowiło się w żargonie informatyków.
System stworzony przez xAI spotkał się z krytyką ze strony konkurenta - szefa OpenAI, Sama Altmana, który "dowcip" charakterystyczne dla Groka określił mianem "boomerskiego". Premiera Groka miała bowiem miejsce na krótko przed premierą dużego przedsięwzięcia OpenAI, jakim było uruchomienie GPT Builder, narzędzia do tworzenia własnych, spersonalizowanych GPT.
Szybki ruch na rynku kryptowalut
Premiera Groka wywołała jeszcze jedno zdarzenie, tym razem na rynku kryptowalut. Krótko po zaprezentowaniu nowego systemu, anonimowa grupa informatyków wypuściła w obieg ok. 400 tokenów kryptowalutowych o nazwie Grok. Szybko zyskały one sporą kapitalizację. Nasdaq.com informuje, że krótko po emisji, wartość tokena wzrosła ok. 650 proc. Szacowana kapitalizacja wynosi ok. 400 tys. USD, jednak nieujawniona pozostaje realna podaż kryptowaluty. Elon Musk zapewnił, że żadna z jego firm nie będzie przeprowadzać emisji tokenów kryptowalutowych.