Francja zaprasza odwołanego twórcę ChatGPT

Odwołany dyrektor wykonawczy firmy OpenAI, twórcy ChatGPT, Sam Altman jest mile widziany we Francji - ogłosił francuski minister cyfryzacji Jean-Noel Barrot w serwisie X. W piątek Altman został zwolniony przez zarząd firmy ze swojego stanowiska. 

„Sam Altman, jego zespół i talenty są mile widziani we Francji” – napisał Barrot.

Wspierane przez Microsoft OpenAI wypuściło ChatGPT pod koniec 2022 r. Oprogramowanie wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, co oznacza, że może uczyć się na podstawie przeszłych danych w celu tworzenia nowej treści, w tym tekstu, obrazów i kodu komputerowego.

W piątek w wiadomości wideo skierowanej do liderów technologii prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że generatywna sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał i że Francja planuje zorganizowanie w przyszłym roku konferencji na temat sztucznej inteligencji (AI) w Paryżu.

Dodał, że Francja była pionierem AI już pięć lat temu, dysponując strategią i budżetem w wysokości 1,5 miliarda euro.

Macron podkreślił, że dla Francji „cywilizacyjnym wyzwaniem” jest zapewnienie, że algorytmy sztucznej inteligencji będą zasilane nie tylko treściami w języku angielskim.

„Chcę, aby odzwierciedlały także naszą francuską kulturę i język oraz nasz sposób myślenia” – powiedział prezydent, dodając, że Francja otworzy swoje bazy danych dla AI, chroniąc jednocześnie prawa autorskie i zapewniając odpowiednie regulacje prawne.

Macron z zadowoleniem przyjął także uruchomienie w tym tygodniu Kyutai, laboratorium badawczego non-profit zajmującego się sztuczną inteligencją założonego przez miliardera Xaviera Niela, szefa francuskiej grupy CMA CGM Rodolphe Saade i byłego dyrektora generalnego Google Erica Schmidta.

W wydanym w piątek krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję o zwolnieniu Altmana nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał "nie być konsekwentnie szczery" w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy. Altman był jedną z czołowych postaci branży AI.

Czytaj więcej w tym temacie
Źródło

Skomentuj artykuł: