Microsoft zaprezentował nowy chip o nazwie Majorana 1, który według niego umożliwi tworzenie komputerów kwantowych zdolnych do rozwiązywania „znaczących problemów na skalę przemysłową w ciągu lat, a nie dekad”.
Jest to najnowsze osiągnięcie w obliczeniach kwantowych - technologii, która wykorzystuje zasady fizyki cząstek elementarnych do stworzenia nowego typu komputera zdolnego do rozwiązywania problemów, których zwykłe komputery nie są w stanie rozwiązać.
Stworzenie komputerów kwantowych wystarczająco potężnych, aby rozwiązywać ważne problemy w świecie rzeczywistym, jest bardzo trudne - a niektórzy eksperci uważają, że jest to odległe o dziesięciolecia.
Microsoft twierdzi, że ten harmonogram może zostać przyspieszony ze względu na „transformacyjny” postęp, jaki poczynił w opracowywaniu nowego chipa obejmującego „przewodnik topologiczny”, opartego na nowym materiale, który wyprodukował.
Firma wierzy, że jej „topoprzewodnik” ma potencjał, aby stać się tak rewolucyjny, jak półprzewodnik w historii informatyki.
Jednak zdaniem ekspertów potrzeba więcej danych, zanim będzie można w pełni ocenić znaczenie nowych badań – i ich wpływ na komputery kwantowe.
Obliczenia kwantowe niosą ze sobą obietnicę przeprowadzenia obliczeń, które zajęłyby dzisiejszym systemom miliony lat i mogłyby odblokować odkrycia w medycynie, chemii i wielu innych dziedzinach.
Istnieje wiele ważnych problemów, których „klasyczne” komputery, takie jak te, których używamy na co dzień w naszych telefonach, laptopach i zasilają większość nowoczesnych aplikacji, nie są w stanie rozwiązać.
Są to jednak problemy, z którymi maszyny kwantowe mogą być w stanie szybko się uporać, obiecując nowe odkrycia poprzez tworzenie nowych leków lub projektowanie lepszych baterii.
Wiele firm technologicznych, w tym giganci z Doliny Krzemowej, jest obecnie zaangażowanych w wielomiliardowy wyścig o opracowanie komputera kwantowego wystarczająco potężnego, aby rozwiązać te problemy.
Microsoft podszedł do problemu komputerów kwantowych inaczej niż większość swoich rywali.
Jego droga do zbudowania takiego komputera opierała się na opracowaniu przewodnika topologicznego. Wykorzystuje on nowo opracowany materiał do stworzenia nowego stanu materii – tak zwanego „stanu topologicznego”, który nie jest gazem, cieczą ani ciałem stałym i do niedawna istniał tylko w teorii.
Największym wyzwaniem komputerów kwantowych jest ich podstawowy blok budulcowy, zwany kubitem, który jest niesamowicie szybki, ale też niezwykle trudny do kontrolowania i podatny na błędy.
Microsoft twierdzi, że umieścił osiem nowych kubitów topologicznych na swoim nowym chipie - znacznie mniej niż chipy stworzone przez niektórych jego rywali. Twierdzi jednak, że ma ścieżkę do skalowania go do miliona kubitów - co stworzyłoby ogromną moc obliczeniową.
Jak na razie eksperci podchodzą jednak bardzo ostrożnie do doniesień Microsoftu, choć podkreślają, że gdyby okazały się one prawdą spowodowały by prawdziwy przełom w możliwościach obliczeniowych komputerów.