Pekin łagodzi podejście do swoich firm technologicznych

Prezydent Chin Xi Jinping wygłosił w poniedziałek ważne przemówienie na sympozjum z udziałem prominentnych przedsiębiorców. Sama jego obecność na spotkaniu wysyła, zdaniem obserwatorów sceny politycznej i gospodarczej w Chinach, „bardzo wyraźny sygnał wsparcia na najwyższym szczeblu” świadczący o zmianie podejścia do przedsiębiorców.

Pekin zmaga się obecnie ze słabą konsumpcją wewnętrzną, przedłużającym się załamaniem na rynku nieruchomości i zewnętrznymi trudnościami, takimi jak cła na eksport.

By temu zaradzić chińscy ustawodawcy, na specjalnym sympozjum, debatowali nad projektem pierwszej ustawy zasadniczej w kraju, koncentrującej się na wzroście sektora prywatnego.

Prezydent Chin Xi Jinping wygłosił na nim ważne przemówienie. Według mediów państwowych, zasygnalizował w nim wsparcie dla sektora prywatnego w czasie, gdy gospodarka kraju boryka się z trudnościami.

Pekin stara się obecnie podtrzymać swoją słabnącą gospodarkę, ciągniętą w dół przez malejącą konsumpcję wewnętrzną, przedłużające się załamanie na rynku nieruchomości i zewnętrzne trudności, takie jak cła na eksport.

Spotkanie może oznaczać „symboliczny punkt zwrotny dla chińskiego sektora technologicznego po latach wzmożonej kontroli”. Zdaniem analityków może to oznaczać, że „nawis regulacyjny, z którym mieliśmy do czynienia przez ostatnie dwa lata, dobiegł końca”.

Na sympozjum podkreślono, że sektor prywatny odpowiada za ponad 60 proc. PKB Chin, 48,6 proc. handlu zagranicznego, 56,5 proc. inwestycji w środki trwałe, 59,6 proc. dochodów podatkowych i ponad 80 proc. zatrudnienia w miastach. Szybko rozwijający się sektor odegrał znaczącą rolę w promowaniu innowacji technologicznych i stabilizowaniu wzrostu gospodarczego.

Jednym z przedsiębiorców obecnych na spotkaniu był założyciel Alibaby, Jack Ma. Ten bardzo szczery biznesmen przez większość czasu trzymał się z dala od opinii publicznej od czasu, gdy chińskie władze zablokowały przebojową pierwszą ofertę publiczną spółki zależnej Alibaba Group, Ant Group, w listopadzie 2020 r., po tym, jak jego publiczna krytyka krajowego systemu regulacyjnego rozwścieczyła Pekin.

Inni przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w spotkaniu, to Ren Zhengfei, założyciel i dyrektor generalny Huawei Technologies, Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny producenta elektroniki użytkowej Xiaomi Corp, Wang Xing, założyciel giganta dostaw żywności Meituan, a także szefowie producenta samochodów BYD i producenta baterii Contemporary Amperex Technology Co.

Pekin rozpoczął burzę regulacyjną przeciwko dużym firmom technologicznym w kraju pod koniec 2020 r. w związku z obawami, że stają się one zbyt duże i potężne.