Tajwan na czele rewolucji chipów

Administracja prezydenta Joe Bidena przeznaczyła 11,6 miliarda dolarów na wsparcie produkcji półprzewodników w USA. W ramach ustawy o „CHIPS and Science Act” z 2022 r. tajwański gigant TSMC, obok firm takich jak Intel Corp. i Samsung Electronics Co., otrzyma największe wsparcie w formie dotacji i pożyczek na budowę fabryk w Arizonie. Nowa fabryka TSMC będzie tworzyć najnowocześniejsze technologicznie półprzewodniki 2-nanometrowe, wykorzystywane w dużej mierze przy rozwoju sztucznej inteligencji. Te inwestycje są szczególnie istotne dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ zapewniają utrzymanie konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. W związku z tym pojawia się pytanie: czy inwestycja w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company obecnie stanowi dobry wybór? - pisze w komentarzu Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl).

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jest liderem na światowym rynku niezależnych producentów kontraktowych półprzewodników. Specjalizuje się w wytwarzaniu układów scalonych dla czołowych globalnych firm technologicznych, w tym Apple, AMD, Nvidia i Qualcomm. TSMC świadczy usługi produkcyjne wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, umożliwiając produkcję półprzewodników o minimalnych rozmiarach, dochodzących do 7 nanometrów i mniejszych. Te zaawansowane układy scalone są niezbędne do budowy najnowocześniejszych procesorów i kart graficznych, odgrywając kluczową rolę w rozwoju sztucznej inteligencji. TSMC jest jedną z kluczowych spółek w tym segmencie.

Firma ta pełni istotną rolę w światowym łańcuchu dostaw półprzewodników, wspierając działające według modelu „fabless” przedsiębiorstwa (np. Nvidia czy AMD), które specjalizują się w projektowaniu i sprzedaży m.in. kart graficznych. Dzięki temu, niezależnie od tego, która z firm odniesie sukces w obszarze sztucznej inteligencji, TSMC z dużym prawdopodobieństwem na tym skorzysta.

Według danych Statista, TSMC obecnie posiada aż 61,2 proc. udziału w rynku producentów półprzewodników, sukcesywnie zwiększając swoją pozycję na przestrzeni ostatnich 5 lat. Na drugim miejscu plasuje się Samsung, który ma 11,3 proc. udziału w rynku, trzecie miejsce zajmuje amerykańska firma GlobalFoundries z 5,8 proc. udziałem w sprzedaży.

Intel, jeden z głównych konkurentów TSMC, produkuje półprzewodniki używane w procesorach i kartach graficznych. Mimo rosnącej popularności sztucznej inteligencji Intel odnotował stratę w wysokości 482 milionów dolarów z działalności produkcyjnej chipów w 2023 r. Spowodowało to spadek wartości akcji, które zanotowały znaczące osłabienie pomimo ogólnej hossy spółek powiązanych z AI.

W marcu TSMC odnotowało wzrost zysku netto o 34,3 proc. rok do roku, wychodząc tym samym z wielomiesięcznego spowolnienia. Średnioroczna stopa wzrostu zysków za ostatnie 15 lat wyniosła imponujące 13,4 proc.

Marża zysku netto TSMC wciąż należy do najwyższych w historii firmy i osiąga poziom 40 proc., przy średniej branżowej na poziomie 14 proc., co świadczy o silnej pozycji konkurencyjnej TSMC. Wysoka marża jest rezultatem wzrostu udziału w sprzedaży chipów o rozmiarze 7 nm i mniejszych, które charakteryzują się znacznie wyższymi marżami. Rentowność kapitału własnego (ROE) firmy wynosi 28 proc., przy średniej branżowej wynoszącej 14,4 proc., co dowodzi, że TSMC wykorzystuje posiadany kapitał znacznie efektywniej niż konkurencja.

Przewaga TSMC wyraża się także w dużej zdolności do samofinansowania. Stosunek zadłużenia do kapitału własnego wynosi tylko 0,28. Firma nie napotyka problemów z płynnością finansową, co potwierdza wskaźnik szybkiej płynności na poziomie 2,13. Oznacza to, że przez co najmniej 2 lata TSMC mogłaby utrzymać się wyłącznie z najbardziej płynnych aktywów.

Podsumowując, mimo niedawnych spadków przychodów i zysku TSMC i cały rynek półprzewodników utrzymuje silną pozycję finansową dzięki wysokiej marży zysku netto, efektywnemu wykorzystaniu kapitału oraz zdolności do samofinansowania. Niski stosunek zadłużenia do kapitału własnego i wysoki wskaźnik szybkiej płynności podkreślają stabilność firmy. TSMC pozostaje liderem w produkcji zaawansowanych chipów, co zapewnia przewagę konkurencyjną na rynku półprzewodników.

Aby ocenić, czy inwestycja w akcje TSMC jest opłacalna, kluczowe jest zrozumienie ich wartości. Jak podkreśla profesor Aswath Damodaran: „keep your eyes on the price" (patrz na cenę) przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Analizując dostępne dane, zauważamy ostrożne podejście analityków do przyszłości sektora półprzewodników. Według konsensusu oczekuje się, że zysk na akcję wzrośnie o 23,5 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z prognozowanym średnim wzrostem na poziomie 4,3 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. Biorąc pod uwagę minimalne zadłużenie spółki, możemy założyć, że oczekiwana stopa zwrotu będzie równa długoterminowej średniej stopie zwrotu dla indeksu S&P 500, wynoszącej 8,9 proc. rocznie, która posłuży nam jako stopa dyskontowa.

Mimo znacznych inwestycji spółka wypłaca dużą część wypracowanych zysków inwestorom, bo aż 83 proc. w postaci dywidend i skupu akcji własnych. To sugeruje, że obecna wartość akcji może wynosić 181 USD, co daje potencjał wzrostu na poziomie 24,4 proc. Do końca roku ich wartość wewnętrzna mogłaby oscylować w okolicach nawet 191,7 USD. To oznacza, że nawet przy przyjęciu konserwatywnych założeń akcje TSMC nadal mogą posiadać potencjał do wzrostu.

Źródło

Skomentuj artykuł: