Technologia w służbie przyrody. Firmy z całego świata korzystają z polskiego rozwiązania!

Algorytmy, które analizują obraz rejestrowany przez nawet 32 kamery. Obraz w rozdzielczości 4k i pełnej palecie kolorów przy minimum 15 klatkach na sekundę. Od 3 do 15 Gb danych na sekundę przesyłanych do przetworzenia. Tak w skrócie można opisać technologiczny aspekt systemu stworzonego przez polską firmę Bioseco, który zapewnia precyzyjne monitorowanie ruchu ptaków w obszarach takich jak farmy wiatrowe i porty lotnicze. W zakresie sprzętowym całość aktywności wspiera doradca i dostawca rozwiązań IT, firma Servers24.pl.  

Farmy wiatrowe są jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Ich operatorzy zmagają się jednak z różnymi wyzwaniami, a jednym z nich jest zagrożenie dla ptaków, w tym szczególnie gatunków chronionych, jak np. orzeł bielik. By dbać o otoczenie, farmy wybierają pod lokalizacje miejsca najmniej kolizyjne, w odpowiedni sposób zarządzają otoczeniem, tzn. okolicznymi uprawami, a także wykorzystują nowe narzędzia technologiczne, takie jak BPS Bioseco, które chronią bioróżnorodność w sposób optymalny dla producentów energii. 

– Ochrona przyrody to temat ważny dla producentów energii odnawialnej na całym świecie. Bez rozwiązań takich jak BPS Bioseco, operatorzy farm wiatrowych muszą często albo wyłączyć turbiny nawet na kilka miesięcy, albo zmienić lokalizację farmy. Jako gotowy produkt nasz system jest dostępny od 4 lat i w tym czasie udało się nam go zainstalować w ponad 160 miejscach, w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Francja, Belgia, a niebawem także RPA – komentuje Adam Jaworski, CEO w firmie Bioseco. 
System BPS Bioseco skutecznie wykrywa i identyfikuje ptaki z odległości nawet 700 metrów. Na turbinie wiatrowej są instalowane moduły detekcji, które za pomocą kamer i odpowiednich algorytmów dokonują tego w czasie rzeczywistym. Ponieważ rozwiązanie wykorzystuje stereowizję, to może na bieżąco oszacowywać odległość, wysokość przelotu i wielkość obiektów. W zależności od tego, czy możliwa jest kolizja, odpowiednio reaguje – może zastosować ostrzeganie czy też płoszenie światłem i dźwiękiem, a jeśli to nie przynosi skutku, wówczas następuje wyłączenie turbiny. System BPS Bioseco składa się z mikrokomputerów zamontowanych na turbinach wiatrowych oraz wydajnych stacji roboczych w obudowach RACK, które wykonują analizę danych. Dzięki wykorzystaniu technologii Internetu rzeczy (IoT), uczenia maszynowego i obliczeń rozproszonych system jest w stanie przetwarzać ponad 11 GB danych na sekundę. Rozwiązanie to firma Bioseco wypracowała wspólnie ze swoim doradcą i dostawcą technologicznym, firmą Servers24.pl. 

– Od ponad 10 lat dostarczamy do firm w całej Polsce mobilne narzędzia pracy, systemy i sieci komputerowe oraz pełną infrastrukturę informatyczną. Dla naszego zespołu kluczowe we współpracy jest perfekcyjne dopasowanie możliwości sprzętu IT do bieżących i przyszłych potrzeb klienta – komentuje Sebastian Audziejczyk, Business Sales Manager w Servers24.pl. – Już po pierwszej analizie sytuacji wiedzieliśmy, że Bioseco posiada bardzo specyficzny model biznesowy, przez co nie było możliwości zastosowania sprzętu w typowych oferowanych konfiguracjach. Zaproponowaliśmy więc dostosowane stacje robocze Dell Precision w obudowie serwerowej typu RACK czyli komputery o cechach typowego serwera. Dzięki temu system działa w błyskawicznym tempie, zachowuje dużą wydajność i zapewnia niezawodność – dodaje. 

– Maszyny te są dostępne w obudowie, która pozwala spełnić wszystkie oczekiwania klienta. Znajdziemy wśród nich konstrukcje w tradycyjnej obudowie Tower różnej wielkości, notebooki, a także maszyny montowane w serwerowych szafach RACK, które sprawdziły się w Bioseco – wskazuje Konrad Pleban, Workstations Sales Lead CEE w Dell Technologies.

Bioseco na co dzień sprawuje kontrolę nad systemami niezależnie od tego, w jakiej części świata się znajdują. Niezwykle przydatny okazał się w tym przypadku zastosowany w stacji roboczej Dell Precision kontroler iDrac Enterprise. Zintegrowany na płycie głównej moduł umożliwia przejęcie zdalnego pulpitu, dzięki czemu można z dowolnego miejsca zarządzać sprzętem oraz oprogramowaniem, bez konieczności podróżowania. Taka funkcjonalność ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy sprzęt jest rozproszony w wielu lokalizacjach, np. na Wyspach Kanaryjskich.

– Przy globalnej działalności, wyzwaniem może okazać się kwestia logistyki związanej z zarządzaniem tak rozproszonym systemem. Z jednej strony ciągła i stabilna praca sprzętu jest dla nas kluczowa, z drugiej – ważny jest zdalny dostęp. Dzięki modułowi iDrac możemy instalować cały system bez konieczności podróżowania od farmy do farmy – tłumaczy Adam Jaworski z Bioseco. 

Współpraca między firmami Bioseco i Servers24.pl jest stała, a jedyne co się zmienia to modele komputerów. Aktualnie Bioseco bazuje na produktach Dell Precision R7920 RACK XCTO oraz serwerach Dell PowerEdge R350.

– Dla Dell Technologies stacja robocza to nie obudowa, ale „stan komputera”, który oznacza oczywiście bezkompromisową wydajność i niezawodność. Precision – jak sama nazwa wskazuje – to także precyzyjne dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika – podkreśla Konrad Pleban. 

– Dziś dostępność sprzętu jest miernikiem efektywności, zarówno dla nas, jak i naszych klientów. Posiadamy dedykowany magazyn, w którym możemy przechowywać zamówiony sprzęt do czasu, gdy odbiorca systemu będzie gotowy ruszyć z działaniami. Dzięki temu klienci mogą zamawiać większe partie sprzętu wcześniej, a w odpowiednim momencie otrzymać go w ciągu maksymalnie 48 godzin. To również ma zastosowanie w przypadku współpracy z Bioseco – dodaje Sebastian Audziejczyk z Servers24.pl.
Więcej nt. projektu można znaleźć na stronie servers24.pl oraz transformation-experts.pl. 
 

***
O Bioseco 
 

Bioseco S.A. jest spółką oferującą zaawansowane systemy do monitorowania środowiska, w szczególności aktywność ptaków w obrębie farm wiatrowych oraz portów lotniczych. Produkty Bioseco opierają się o własną technologię i oprogramowanie rozwinięte w ramach prac B+R realizowanych od roku 2016 przez zespół inżynierów i programistów. Od 2020r. Spółka z powodzeniem wdraża swoje rozwiązania dla operatorów farm wiatrowych w Europie, a w 2024r. planuje ekspansję poza UE. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.bioseco.com oraz na profilach Li oraz Fb.

O Servers24.pl 
 

Servers24.pl od ponad 10 lat zapewnia kompleksową obsługę i wsparcie działów IT. Firma zajmuje się doradztwem i dostawą sprzętu oraz wdrożeniami nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla biznesu. Klientom oferuje również możliwość korzystania z dedykowanego magazynu z dostępną szeroką gamą sprzętu IT i dostawą w ciągu 24/48 godzin od zamówienia. Servers24.pl współpracuje z największymi światowymi producentami, m.in. firmą Dell, Lenovo, Cisco, Microsoft czy Amazon. Więcej na www.Servers24.pl oraz profilu firmy na portalu LinkedIn i Facebook.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: