Wszystko, co musisz wiedzieć o blockchain AI, a boisz się zapytać. Sztucznej inteligencja i Web3 to przyszłość?

Wartość rynku blockchain wykorzystującego sztuczną inteligencję (blockchain AI) ma już wkrótce wzrosnąć do ponad 14 miliardów złotych. Eksperci dostrzegają ogromny potencjał zarówno w połączeniu dynamicznie rozwijającego się sektora AI oraz przebijającej się do mainstreamu branży Web3, która bazuje na technologii łańcucha bloków. Jakie jednak mogą być realne zastosowania blockchaina w połączeniu ze sztuczną inteligencją? Jak się okazuje, o wiele bliższe naszym codziennym problemom niż się wydaje.

Rynek blockchain AI ma być wart 14 miliardów złotych

Rozwiązania łączące w sobie blockchain oraz AI to jak na razie raczkująca branża, która w tym momencie wyceniana jest na około 500 milionów dolarów. Jednak według wyliczeń zawartych w raporcie Emergen Research, przy rocznym uśrednionym wzroście na poziomie 25%, w przeciągu następnej dekady wartość tego rynku ma osiągnąć wartość 3,5 miliarda dolarów, czyli ponad 14 miliardów złotych. Dla oddania perspektywy, jest to niemal połowa rocznego budżetu Polski przeznaczanego na szkolnictwo.

- Blockchain nazywany był przez wielu nową rewolucją przemysłową. Chwilę po niej pojawiła się jednak sztuczna inteligencja, która przynosi własną rewolucję. Scalenie tych dwóch młodych i dynamicznie rozwijających się branż niesie ze sobą szereg innowacyjnych i cały czas czekających na odkrycie rozwiązań – twierdzi Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.

Te prognozy potwierdzają również niezależne badania Markets and Markets, które już w 2020 roku sugerowały, że głównym motorem napędowym branży blockchain AI będzie tańszy i zdecentralizowany dostęp do technologii sztucznej inteligencji, która na pierwszych etapach rozwoju jest droga dla organizacji. Pokazują to dobitnie ogromne koszty, które w tym momencie ponosi między innymi OpenAI, twórca bazującego na AI i bijącego rekordy popularności ChatGPT.

Gdzie AI i Web3 mogą znaleźć wspólne zastosowanie?

Sztuczna inteligencja scalona z blockchainem może znaleźć zastosowania w szeregu branż: zaczynając od samych projektów kryptowalutowych, dochodząc do przykładów z codziennego życia. Opis takich przykładowych zastosowań zaprezentowali niedawno analitycy Binance, firmy będącej największą platformą obrotu kryptowalutami na świecie i wiodącym ekosystemem blockchain.

Według ekspertów Binance, infrastruktura Web3 oferuje szereg możliwości sprostania wyzwaniom związanym z integracją sztucznej inteligencji. Zdecentralizowane sieci umożliwiają udostępnianie nieużywanych zasobów obliczeniowych tak bardzo potrzebnych w przypadku dużych modeli językowych (LLM), na których bazuje sztuczna inteligencja. Obecne procesory GPU coraz częściej okazują się niewystarczające w zapewnieniu dostępu do wymaganej mocy obliczeniowej, a decentralizacja mogłaby rozwiązać ten problem.

Binance pisze również o koncepcji „uczenia maszynowego z zerową wiedzą” (ZKML), gdzie modele językowe sztucznej inteligencji są uruchamiane poza siecią blockchain, ale ich praca jest wykorzystywana do podejmowania decyzji już bezpośrednio w łańcuchu. W momencie, gdy OpenAI pracuje nad GPT-5, a Meta nad modelem Llama3, a modele stają się coraz większe i coraz bardziej zasobochłonne, takie rozwiązanie mogłoby pozwolić na usprawnienie procesów i co istotniejsze redukcję kosztów technologii.

- Blockchain może rozwiązać problemy sztucznej inteligencji dotyczące znacznego zapotrzebowania na moc obliczeniową GPU. Połączone siły Web3 oraz AI to ostatecznie jednak o wiele więcej potencjalnych możliwości, także dla bardziej tradycyjnych gałęzi gospodarki: w tym ochrony zdrowia, finansów czy energii – dodaje Katarzyna Wabik z Binance Poland.

W służbie zdrowia, systemy blockchain oparte na sztucznej inteligencji mogą bezpiecznie przechowywać dokumentację pacjentów, usprawniając dostęp do danych przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności. W świecie finansów blockchain AI eliminuje natomiast tarcia w transakcjach między stronami i przyspiesza czas rozliczeń. Przypadki użycia obejmują przetwarzanie pożyczek, handel i codzienne płatności.

AI może również optymalizować produkcję, zużycie i dystrybucję energii w zdecentralizowanych sieciach opartych na blockchain. Ułatwia to handel czystą energią i lepsze zarządzanie energią tradycyjną. Blockchain AI znajdzie zastosowanie także w grach, rozszerzonej rzeczywistości, analizie danych, realizacji wymogów prawnych oraz zwiększania bezpieczeństwa zdecentralizowanych sieci.

- Z dobrodziejstw AI jak na razie korzysta głównie sektor Web2. Gdy jednak sztuczna inteligencja na dobre zagości w Web3, możemy być świadkami kolejnego boomu technologicznego – podsumowuje Katarzyna Wabik.
 

Skomentuj artykuł: