Zespół z AGH wygrał zawody łazików marsjańskich w USA

Zespół AGH Space Systems wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w nocy polskiego czasu w Stanach Zjednoczonych. Na 13 . miejscu uplasowała się druga polska drużyna - studenci Politechniki Wrocławskiej.

Podczas trzydniowych zawodów zespół z Krakowa zdobył w sumie 392,76 pkt, wyprzedzając dwie drużyny z USA: Team Mountaineers (391,80 pkt) i BYU Mars Rover (374,24) - podali organizatorzy na stronie internetowej zawodów.

To kolejny krakowskiej drużyny. We wrześniu 2023 r. AGH Space System wygrał też IX edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, przy współpracy z naukowcami pracującymi na co dzień w sektorze kosmicznym, m.in. w NASA. Rywalizacja obejmuje szereg zadań odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa.

W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 38 zespołów z 10 krajów: Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Japonii, Indii, Meksyku, Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Polskę reprezentowały dwie drużyny: AGH Space Systems i studenci Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: