Pierwsze laptopy dla czwartoklasistów dotarły do szkół

Pierwsze laptopy zamówione w ramach projektu „Laptop dla ucznia” dotarły już do 178 szkół i zostaną przekazane czwartoklasistom. „Konsekwentnie realizujemy założenia ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ruszyły transporty z dostawami na terenie całej Polski, do tej pory dostarczyliśmy ponad 4330 komputerów. 403 uczniów z Otwocka będzie mogło od przyszłego tygodnia zacząć naukę, wykorzystując nowy sprzęt”– zaznaczył wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski.

W kolejnych dniach będą sukcesywnie realizowane dostawy do kolejnych 50 regionów w całej Polsce, w których rozstrzygnięte zostały już przetargi i podpisane umowy z podwykonawcami. W sumie przekazanych zostanie 394 346 laptopów dla czwartoklasistów.  

Uczestnicząca w konferencji prasowej wiceminister Barbara Socha wyjaśniała, że program ma także wymiar społeczny i jednym z jego celów jest wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnego cyfrowego sprzętu.

Dzieci są naszą przyszłością, a ich edukacja jest warunkiem rozwoju Polski, ale też sukcesu rodzinnego. Dzisiaj włączamy wszystkich czwartoklasistów w świat cyfrowy, dzięki któremu dla wielu otworzą się niedostępne dotąd horyzonty edukacji, poznawania świata i wymiany myśli. Oprócz niezwykłych perspektyw, jakie oferuje posiadania laptopa i dostęp do internetu wiemy, że w sieci czyha na dzieci wiele zagrożeń, ale mamy duże zaufanie do rodziców i ich wyborów wychowawczych – dodała minister.

Wyrównywane szanse

 „Program Laptop dla Ucznia", którego celem jest podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi, jest dużym wyzwaniem logistycznym. Zrobiliśmy wszystko, aby cały proces był płynny i przebiegał sprawnie, dlatego transport sprzętu odbywa się bezpośrednio do szkół wskazanych w umowie” – powiedział Paweł Lewandowski podczas sobotniej konferencji.

Minister podkreślił, że laptopy dla czwartoklasistów stają się od dziś stałym elementem polskiego systemu oświaty. Program ten ma wymiar edukacyjny i społeczny. Służy wyrównywaniu szans i zamyka erę szkoły dwóch prędkości, zakłada bowiem, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Dzieci mogą korzystać z tego sprzętu w szkole i w domu, rozwijać  swoje pasje, zainteresowania i w efekcie nabywać kompetencje cyfrowe w praktyce – wyjaśnił.

W konferencji uczestniczył także Jarosław Tomasz Margielski, prezydent Otwocka. To w jego mieście do 10 szkół trafiły właśnie laptopy. Szkoła Podstawowa nr 12 im. K. Makuszyńskiego jest jedną z pierwszych, w której uczniowie 4 klas będą mogli korzystać z nowego sprzętu – laptopów ASUS ExpertBook B1502CBA.

Laptop dla czwartoklasistów to zaproszenie młodego pokolenia w odważną i pełną przygód podróż w przyszłość. Oczywiście nie ma co się łudzić, internet nie zastąpi szkoły, tak jak wyszukiwarka Google nie zastąpi nauczycieli, a Facebook nie zastąpi szkolnych przyjaciół.  Młode pokolenie wymaga szczególnej uwagi i pieczy bo jest fundamentem silnego, świadomego i innowacyjnego społeczeństwa polskiego i cyfrowego – dodał gospodarz konferencji.

Zmiana oblicza polskiej edukacji

Laptop dla Ucznia to kolejny element programu cyfryzacji Polski. Już ponad 90 procent szkół ma dostęp do szybkiego łącza dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Stale rozwijany jest dostęp do bezpłatnych zasobów edukacyjnych zgromadzonych na platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła oraz programów edukacyjnych i informacyjnych pomagających nabyć niezbędne kompetencje cyfrowe.

Zgodnie z obowiązującą podstawą programową z laptopów, które otrzymają uczniowie będzie można korzystać na wszystkich lekcjach, nie tylko informatyki. Laptopy będą własnością rodziców uczniów, a ich przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.

Baza wiedzy

Szczegóły projektu dostępne są na stronie laptopdlaucznia.gov.pl. Pod tym adresem są także odnośniki umożliwiające pobranie darmowego, bezpiecznego oprogramowania do nauki i rozwijania zainteresowań młodych ludzi.

Działa już też infolinia, z której mogą korzystać rodzice i nauczyciele, jeśli mają jakiekolwiek pytania związane z programem „Laptop dla ucznia”. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 18:00. Numer telefonu: 22 182 22 88. 
 

Skomentuj artykuł: