Racibórz jako pierwsze miasto na Śląsku dołącza do mObywatela

Podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego oraz wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego poinformowano, że już wkrótce mieszkańcy Raciborza będą mogli korzystać w mObywatelu z Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora. Na mocy podpisanego porozumienia nowe funkcje w rządowej apce zapewnią mieszkańcom dostęp do lokalnych dokumentów w wersji cyfrowej.

Minister Cieszyński zaznaczył, że lokalne dokumenty w mObywatelu to jedna z kluczowych funkcji aplikacji. „Pilotaż usługi jest dostępny dla wszystkich chętnych gmin, bardzo się cieszę, że mieszkańcy Raciborza będą mogli skorzystać z tych udogodnień. Innowacyjne samorządy, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, to bardzo ważny element cyfryzacji całego kraju. Wspólny wysiłek jest konieczny, aby wprowadzać nowe rozwiązania i upraszczać życie obywateli” – dodał.

Nowa wersja aplikacji to odpowiedź na potrzeby obywateli. Każdą usługę i funkcję sprawdzono podczas testów użyteczności. Zmieniono ją i ulepszono do wersji 2.0. Co teraz znajdziesz w aplikacji? mDowód i inne cyfrowe dokumenty, usługi i funkcje, które ułatwiają życie obywateli, np. Naruszenie środowiskowe, Bezpieczny autobus, nowoczesny interfejs i intuicyjną nawigację, personalizowany ekran startowy.

Jak podkreśla prezydent miasta Raciborza, celem wprowadzenia Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora do aplikacji mObywatel jest zapewnienie mieszkańcom wygodnego i bezpiecznego dostępu do lokalnych dokumentów w formie cyfrowej. Dodatkowo, aplikacja będzie narzędziem, które pozwoli na sprawdzenie połączeń komunikacji miejskiej, harmonogramu odbioru śmieci, czy uzyskania informacji o godzinach pracy i ofercie miejskich jednostek. - Jestem przekonany, że raciborscy seniorzy świetnie poradzą sobie z tą formą cyfrowej komunikacji. Mam okazję współpracować z wieloma z nich i wiem, że są bardzo zaawansowani cyfrowo – dodał prezydent.

Raciborska Karta Mieszkańca będzie uprawniała do zniżek i rabatów, np. w lokalnych sklepach czy miejscach rozrywki. Seniorzy nie będą musieli już nosić przy sobie tradycyjnej wersji karty – wystarczy, że okażą jej cyfrową wersję w mObywatelu.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński również wyraził entuzjazm w związku z wprowadzeniem Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora do aplikacji mObywatel. Podkreślił, że inicjatywa ta jest wynikiem wspólnych działań Ministerstwa Cyfryzacji, samorządu lokalnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki temu mieszkańcy Raciborza będą mogli korzystać z nowoczesnych i wygodnych rozwiązań, które usprawnią ich codzienne życie. Wiceminister Jabłoński podkreślił, że innowacje, takie jak ta, są niezwykle istotne w procesie cyfryzacji kraju, a współpraca między instytucjami publicznymi jest kluczowa dla sukcesu takich inicjatyw.

Skomentuj artykuł: