Twórca ChatGPT firma OpenAI dostanie 10 mld USD na stworzenie „superinteligencji”

Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, ujawnił niedawno, że szuka dalszego wsparcia finansowego od Microsoftu, ponieważ jego firma posuwa się naprzód z badaniami nad tym „jak zbudować superinteligencję”. Microsoft ogłosił na początku tego roku, że zainwestuje aż 10 miliardów dolarów w OpenAI, rozszerzając współpracę między obiema firmami o superkomputery i badania nad AI.

Altman stwierdził w rozmowie z „The Financial Times”, że partnerstwo z Microsoftem „działa naprawdę dobrze” i przewiduje, że „z czasem uda mu się zebrać znacznie więcej”, aby pomóc w sfinansowaniu tworzenia bardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji. Podkreślił też w wywiadzie dla gazety, że koncentruje się obecnie na badaniach „jak zbudować superinteligencję” i pozyskać niezbędną do tego moc obliczeniową. 

Wizja polega na stworzeniu sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), wymyśleniu, jak uczynić ją bezpieczną i ustaleniu korzyści

stwierdził w rozmowie Altman

Firmy takie jak IBM opisują AGI jako posiadającą „inteligencję równą ludziom”, która „miałaby samoświadomą świadomość oraz zdolności rozwiązywania problemów, uczenia się i planowania przyszłości”. IBM dodało, że AGI „istnieje dziś tylko jako koncepcja teoretyczna, a nie namacalna rzeczywistość”.

Jeszcze przed uruchomieniem GPT Altman oznajmił, że OpenAI pracuje nad stworzeniem autonomicznych „agentów”, którzy mogą wykonywać zadania i działania, takie jak dokonywanie płatności, wysyłanie e-maili i składanie roszczeń, przypomniał w artykule „The Financial Times”.

„Sprawimy, że ci „agenci” będą coraz potężniejsi, a działania będą coraz bardziej złożone”. „Myślę, że wartość biznesowa, która będzie wynikać z możliwości zrobienia tego w każdej kategorii, jest całkiem niezła”

powiedział gazecie

Na swojej stronie internetowej OpenAI twierdzi, że superinteligencja „będzie najbardziej wpływową technologią, jaką ludzkość kiedykolwiek wynalazła i może pomóc nam rozwiązać wiele najważniejszych problemów świata”.

„Ale ogromna moc superinteligencji może być również bardzo niebezpieczna i może prowadzić do ubezwłasnowolnienia ludzkości, a nawet jej wyginięcia”

przestrzegł w wywiadzie Altman
Źródło

Skomentuj artykuł: