Inwestycje w kryptowaluty. Będzie bolesne przebudzenie?

Spektakularny spadek giełdy kryptowalut FTX, która została niedawno wyceniona na 32 miliardy dolarów, to tylko najnowsza zła wiadomość dla inwestorów w bitcoin, ethereum i inne aktywa cyfrowe. Ale rok 2022 był już wcześniej okropnym rokiem dla krypto.

Ceny Bitcoina oscylują obecnie wokół 16 500 USD, w porównaniu z poziomem 20 000 USD zaledwie tydzień temu. Mimo to, nawet przy 20 000 USD, było to dalekie od ceny 46 000 USD, za którą bitcoin był sprzedawany ostatniego dnia 2021 roku.

Okazuje się jednak, że inwestorzy, którzy mieli nadzieję, że rosnące stopy procentowe i wyższy poziom inflacji będą dobre dla tak zwanych aktywów alternatywnych, takich jak kryptowaluty i złoto, mogą przeżyć bolesne przebudzenie.

Oba aktywa zostały uderzone przez obecny kryzys podobnie jak akcje i obligacje, udowadniając, że naprawdę nie ma bezpiecznego miejsca do ukrycia się na rynku, na którym panują obawy o podwyżki stóp procentowych i recesję.

Ceny złota spadły w tym roku o około 6%, a cena żółtego kruszcu nie jest daleko od minimów, które osiągnęła na początku pandemii Covid-19 na początku 2020 r. Złoto, podobnie jak bitcoin, wzrastało w drugiej połowie 2020 r. jako rodzaj bezpiecznej przystani.

Czy jednak złoto i krypto mogą się odbić? Siła dolara amerykańskiego zaszkodziła zarówno metalom szlachetnym, jak i kryptowalutom. Po co kupować złoto lub aktywa cyfrowe, skoro dolar okazuje się królem walut?

W ciągu ostatnich kilku lat ceny bitcoinów były notorycznie zmienne, ale nadal radziły sobie lepiej niż wiele głównych indeksów giełdowych. Wystarczy spojrzeć na ceny bitcoinów od lata 2020 roku. Wzrosły o ponad 80%... nawet jeśli daleko im do płynnej wartości. Dla porównania, Nasdaq wzrósł tylko o około 1% od poziomów z lipca 2020 r. Jednak krach kryptowalut doprowadził również do ogromnego spadku akcji spółek notowanych na giełdzie powiązanych z bitcoinem, takich jak Coinbase, firmy wydobywcze Hive (HVBTF) i Riot (RIOT) oraz bank bitcoinów Silvergate (SI).

To może się ostatecznie zmienić, gdy bitcoin „dojrzeje”. Ale na razie powszechna akceptacja kryptowalut jest wciąż w początkowej fazie. Tak więc siła dolara jest nadal negatywna dla bitcoina. Zdaniem niektórych analityków finansowych Bitcoin jest wciąż „młody”. To wciąż nowa forma waluty, płatności i przechowywania wartości.

Siła potężnego dolara była również przeciwna dla złota i nie jest jeszcze jasne, czy dolar znacznie osłabnie w najbliższym czasie... mimo, że październikowe dane o inflacji pokazały mniejszy niż oczekiwano skok cen konsumpcyjnych. To może skłonić Fed do spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: