Jaguar Land Rover wstrzymuje produkcję z powodu braku chipów

Jaguar Land Rover (JLR) tymczasowo zamyka swoje dwie główne fabryki samochodów z powodu braku chipów komputerowych. Trudności u największego brytyjskiego producenta samochodów przypominają podobne problemy innych producentów, w tym Forda. 

JLR poinformował, że od poniedziałku w halach Halewood i Castle Bromwich będzie „ograniczony okres” zamknięcia. Mieszanina silnego popytu oraz ograniczeń związanych z Covid u producentów chipów dotknęła również firmy produkujące telefony, telewizory i gry wideo. 

JLR, którego właścicielem jest koncern Tata, oznajmił w oświadczeniu: „Dostosowaliśmy harmonogramy produkcji niektórych pojazdów, co oznacza, że nasze zakłady produkcyjne w Castle Bromwich i Halewood będą działać przez ograniczony okres bez produkcji od poniedziałku 26 kwietnia”. 

„Ściśle współpracujemy z poszkodowanymi dostawcami, aby rozwiązać problemy i zminimalizować wpływ na zamówienia klientów, gdy tylko będzie to możliwe”. 

Produkcja w trzeciej fabryce w Solihull będzie kontynuowana. Fabryka Castle Bromwich produkuje modele Jaguar XE, XF i F-Type i zatrudnia około 1900 osób. 

Halewood produkuje Range Rovera, Evoque i Land Rover Discovery Sport i zatrudnia około 4000 pracowników. 

Pandemia Covid-19 spowodowała wzrost popytu na chipy półprzewodnikowe do elektroniki, takiej jak komputery, ponieważ zatrudnieni pracują z domu, a dostawcy sprzętu z trudem się dostosowują do zmiany warunków. 

Niedawno doszło również do pożaru japońskiej firmy należącej do Renesas Electronics, jednego z największych na świecie producentów półprzewodników dla przemysłu samochodowego. 

W czwartek francuski Renault ostrzegł, że niedobór chipów się pogłębia. 

W środę producent samochodów Stellantis, który jest właścicielem brytyjskiej marki Vauxhall, poinformował, że zastąpi cyfrowe prędkościomierze bardziej staromodnymi analogowymi w jednym ze swoich modeli Peugeota, w miarę jak braki na rynku będą trwały. 

Daimler, General Motors i Volkswagen zawieszały wszystkie linie produkcyjne w różnych okresach w ostatnich tygodniach. 

Nowoczesne samochody zawierają spore ilości elektroniki i są w dużym stopniu uzależnione od półprzewodników, które są używane w różnych systemach, od sterowania silnikiem po kamery parkowania. 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N