Jak co roku na początku marca wzrasta popyt na kwiaty

Na Rynku Hurtowym w Broniszach obserwowany jest duży ruch w handlu kwiatami. Okazją do zwiększonych zakupów jest zbliżający się Dzień Kobiet. Największym zainteresowaniem cieszą się tulipany - poinformowała ekspertka rynku Anna Kaszewiak.

Wzmożony ruch widać od początku tego tygodnia i zapewne tak będzie do 8 marca. Sprzedawcy na rynku oferują duży wybór kwiatów ciętych, ale numerem jeden o tej porze roku są tulipany. Pochodzą one głównie z rodzimej produkcji, ale są też z importu.

Pęczek tulipanów (25 szt.) kosztuje od 35 do 40 złotych, czyli od 1,40 do 1,60 za sztukę. Droższe są tulipany farbowane – 2,40 zł za sztukę. W tym roku najmodniejszy jest tulipan farbowany na niebiesko.

Na rynku można kupić także mnóstwo innych kwiatów ciętych jak i w doniczkach. Chętnie nabywane są żonkile w cenie 1,2-1,6 zł/szt., a także m.in. irysy, frezje, lewkonie, gerbery, goździki.

Nadal pożądane są róże, które były numerem jeden na Walentynki. Wybór róż jest duży, a ich ceny bardzo zróżnicowane, zależą od koloru, długości, odmiany, firmy z której pochodzą.

Ceny róż z importu wahają się od 1,59 za sztukę dla róż Aqua o długości 40 cm , do 9,23 za różę Chocodream w długości 70 cm. Odmiany wyhodowane w Polsce są tańsze - od 4 zł o długości 50 cm do 5 zł za sztuki sięgające długości 80 cm.

Dla osób, które chcą cieszyć się widokiem kwiatów nieco dłużej, przygotowana jest spora oferta kwiatów doniczkowych. Dominują w niej storczyki, hortensje, begonie, guzmanie. Dobrze sprzedają się miniaturki roślin doniczkowych np. mini fikusy.

Cena roślin doniczkowych - to już wydatek kilkunastu złotych. Storczyki kosztują 30 - 35 zł za doniczkę, hortensja - 40 zł/ doniczka, guzmania - 22 - 28,00 zł/doniczkę, begonia 6 – 15 zł/doniczkę.

Jak zaznaczyła ekspertka, warto też zauważyć, że ożywienie w handlu kwiatami wiąże się ze zbliżającą się wiosną i coraz więcej w sprzedaży będzie kwiatów rabatowych, choć na razie "zwiastuny wiosny" można kupić w doniczkach m.in. są to bratki, stokrotki, prymulki, goździki rabatowe oraz pelargonie angielskie (pelargonie wielkokwiatowe). Ta ostatnia roślina o tak wczesnej porze roku może być hitem, przykuwa bowiem uwagę kolorowymi kwiatami, może być piękną ozdobą parapetów - wskazała Kaszewiak. Jej cena - to 15 zł/sztukę.

Ekspertka dodała, że dobrze sprzedają się tzw. wiosenne ogródki kwiatowe, cena za takie nasadzenia waha się od 10 do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości nasadzonych roślin.

Źródło

Skomentuj artykuł: