Jak pracować zdalnie i bezpiecznie? Specjalista radzi, jak zachować się w obliczu czyhających w sieci zagrożeń
Praca z domu to nie tylko wygoda, wymaga też sporo dyscypliny, zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa firmowych danych. Podstawą, o którą powinno zadbać przedsiębiorstwo, jest dostarczenie pracownikom odpowiednio zabezpieczonego sprzętu do pracy. Wyposażenie go więc w służbowy laptop i telefon, który łączy się z siecią przygotowaną przez profesjonalistów, to dobry początek.
Nie warto ryzykować
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przed redakcję Computerworld, aż 82% polskich firm posiadało wówczas udokumentowaną politykę bezpieczeństwa. I pomimo że był to całkiem niezły wynik, to nadal pozostaje w tym temacie wiele do zrobienia. Jasno opisane cele i informacje dotyczącego tego, jak należy zarządzać danymi i je chronić, są niezbędne w pracy każdego przedsiębiorstwa. Taki dokument, napisany w sposób zrozumiały dla wszystkich pracowników, powinien bardzo precyzyjnie definiować reguły postępowania w trudnych sytuacjach, np. przy wycieku danych czy ich utracie.
Sama polityka bezpieczeństwa to jednak nie wszystko. Równie ważne staje się to, aby firma postawiła na sprawdzone serwery VPN. Czym właściwie jest VPN i co warto o nim wiedzieć?
VPN, czyli Virtual Private Network, to usługa, która pozwala w sposób całkowicie prywatny i pewny uzyskać dostęp do internetu dzięki przekierowaniu połączenia przez serwer i ukryciu tym samym działań online. Takie szyfrowanie danych sprawia, że podczas łączenia się z konkretną stroną jej właściciel nie będzie mógł poznać informacji, które udostępnione by były za pomocą nieszyfrowanego kanału.
Już podczas korzystania z niezabezpieczonego dodatkowo internetu czyha na nas sporo zagrożeń. Strony zbierają dane, które udostępniamy im podczas dokonywanych w internecie zakupów, ale także informacje o naszej aktywności czy lokalizacji. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy pomyślimy o realiach home office. Niejednokrotnie internet, którego używamy podczas wykonywania obowiązków, nie jest dostatecznie dobrze chroniony, co daje wolną rękę hakerom
Zastosowanie VPN pozwala zatem osiągnąć bezpieczeństwo sieci oraz anonimowość podczas pracy zdalnej. Ukryty adres IP i lokalizacja pracownika oraz brak możliwości sprawdzenia przeglądanych stron – to tylko niektóre z zalet rozwiązania. Przedsiębiorcy nie muszą brać na swoje barki wprowadzania takich zabezpieczeń, ponieważ na rynku istnieją firmy, które zrobią to wszystko za nich. Wdrożenie tego typu rozwiązań nie wymaga dziś wiele czasu, a do tego jest naprawdę proste.
Podstawową zaletą korzystania z VPN jest wygoda i spokój. Wystarczy, że w biurze zainstalujemy router lub firewall z funkcjonalnością serwera VPN, a następnie udostępnimy pracownikom firmowe zasoby. VPN umożliwia bezpieczne i szyfrowane połączenie z wewnętrzną siecią firmową
My proponujemy realizację usług serwera VPN po stronie dostawcy, dzięki czemu to my dbamy o zdalny dostęp pracowników do firmowej sieci. Właściciel firmy nie musi się o nic martwić
Chmura bogata w dane
Jeszcze kilka lat temu mogło wydawać się, że chmury publiczne nie zdobędą tak wielkiej popularności, jaką cieszą się teraz. Z najnowszego raportu “Computerworld TOP 200 Edycja 2020” wynika, że wartość sprzedaży chmur obliczeniowych sięga już ponad 1,4 mld złotych. To o 30% więcej niż w 2018 roku!
Ponad połowa firm przyznaje też (badanie Computerworld “Chmura obliczeniowa w Polsce 2020”), że wiąże swoją przyszłość z technologiami cloud. 28% z nich doskonale wie, jak wykorzysta chmurę oraz opracowało szczegółowy plan migracji. Co zatem powoduje, że chmury stają się tak popularne?
Praca z domu często wymaga dostępu do niezbędnych firmowych danych. Równie istotna staje się możliwość ich swobodnej edycji przez cały zdalny zespół, tak aby wszystkie procesy przebiegały bez zakłóceń. Nowoczesne rozwiązania hostingowe sprawiają, że wszystkie zasoby firmy mogą być hostowane w chmurze zupełnie tak, jakby znajdowały się na biurowym serwerze. Dzieje się tak dzięki dedykowanemu łączu transmisji danych pomiędzy biurem firmy a chmurą publiczną od ITH
Wśród korzyści, jakie wymieniają przedsiębiorcy wdrażający chmury w swoich biznesach, bardzo często pojawia się też elastyczność, opcja większego kontrolowania wydatków, lepsza dostępność zasobów oraz ich ochrona. Niejednokrotnie to właśnie ta ostatnia bywa czynnikiem decydującym, bowiem wielu mniejszych przedsiębiorców nie może zapewnić tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W okresie postpandemicznym, gdy – jak wszystko na to wskazuje – wiele firm zdecyduje się na kontynuowanie modelu home office, będzie to rozwiązanie, które pomoże profesjonalnie chronić firmowe dane.
Bezpieczeństwo podczas home office stało się dziś kluczowym tematem, który jeszcze długo będzie mieć wpływ na nasze działania. Pamiętajmy więc o używaniu firmowego sprzętu, chronionego specjalnie przygotowanymi zabezpieczeniami.
To pierwszy krok. Kolejnym jest używanie serwera VPN, dzięki czemu wszystko, co przeglądamy i z czego korzystamy, zyskuje wysoki stopień anonimowości.
Całości dopełnia korzystanie z chmury, w której przechowamy dane oraz sprawnie przekażemy je między członkami zespołu. Ponadto, warto wypracować sobie własne i dopasowane do pracowników zasady, które pomogą utrzymać firmowe zasoby w nienaruszonym stanie. Wówczas zdalna praca z pewnością przebiegać będzie dużo sprawniej.