Środki z unijnego Funduszu Odbudowy podbiją dynamikę PKB Polski w 2021 r. o mniej niż 1 pkt proc. - ocenili w dzisiejszym raporcie ekonomiści banku Citi Handlowy.
- Jeszcze na początku czerwca szacowaliśmy, że kwoty RRF mogą dodać prawie 1 punkt procentowy do dynamiki PKB w 2021 roku, uwzględniając przy tym trudności w wykorzystaniu środków. Biorąc jednak pod uwagę zredukowanie udziału grantów w sumie przyznanych środków Polsce w ramach RRF, prawdopodobnie ostateczny wpływ będzie mniejszy - napisano.
Zdaniem Citi, wykorzystanie środków z funduszu odbudowy może być, przynajmniej początkowo, trudniejsze niż zazwyczaj się wskazuje w dyskusjach publicznych.
Aby skorzystać z RRF kraje muszą przygotować programy inwestycyjne, które będą musiały być zgodne z rekomendacjami KE i będą musiały zostać przez nią zaakceptowane. W przeciwieństwie do polityki spójności jaką znaliśmy dotychczas, teraz zdecydowanie większy nacisk będzie położony na cele klimatyczne oraz transformację cyfrową. Przypuszczamy, że sprawi to, iż ze względu na nowe priorytety RRF część inwestycji może ruszyć z opóźnieniem i w pierwszym roku (2021) nie uda się Polsce w pełni wykorzystać "alokowanych" środków
Po wakacjach rząd chce przedstawić pierwsze propozycje projektów Krajowego Planu Odbudowy, który ma być podstawą do uruchomienia środków m.in. z funduszu odbudowy - poinformowała w ub. tygodniu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.