Perspektywa reelekcji obecnego prezydenta Andrzeja Dudy jest neutralna dla wyceny złotego i polskich obligacji - oceniają ekonomiści, komentujący cząstkowe wyniki II tury wyborów prezydenckich z 99,97 proc. obwodów wyborczych.
- Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich są w naszej ocenie neutralne dla złotego. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa. Kluczowe dla inwestorów będą informacje nt. drugiej fali zachorowań i nowych ognisk w USA. W centrum uwagi rynku będzie również posiedzenie RPP, które może przyczynić się do osłabienia kursu polskiej waluty - napisali w porannym raporcie ekonomiści Credit Agricole.
EUR/PLN spada o ok. godz. 9.25 0,5 gr względem piątkowego zamknięcia.
Andrzej Duda uzyskał 51,21 proc. głosów, Rafał Trzaskowski 48,79 proc. w drugiej turze wyborów prezydenckich - podała w poniedziałek rano PKW na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów do głosowania. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział, że wyniki nie powinny ulec zmianie po podliczeniu pełnych danych.
- Bank Pekao EUR-PLN powinien pozostać w przedziale 4,44-4,48, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich tygodniach, a przełom na tej parze walutowej jest możliwy tylko w razie znaczącego pogorszenia nastrojów na rynkach i skokowego wzrostu awersji do ryzyka - wynika z porannej noty Banku Pekao.
Scenariuszem bazowym dla ekonomistów Banku Millennium, według poniedziałkowego raportu, jest kontynuacja stabilizacji rentowności wzdłuż całej krzywej.
Z kolei w porannej nocie Credit Agricole wskazano, że nieoficjalny wynik wyborów jest neutralny dla kursu rentowności polskich obligacji.
W poniedziałek ok. godz. 15.00 BGK poinformuje o podaży na środowy przetarg obligacji na rzecz Fundusz Przeciwdziałania Covid-19.
We wtorek odbędzie się jednodniowe, decyzyjne posiedzenie RPP. W piątek NBP przedstawi "Raport o inflacji", zawierający bieżące prognozy makroekonomiczne banku centralnego.
Czwartek z kolei upłynie pod znakiem wyników posiedzenia EBC.
Spread polskich 10-latek do bunda wynosi 178 pb.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,64 proc. (b/z), a niemieckich wynosi -0,455 proc. (+2 pb).