Obchodząca 60-lecie istnienia polska spółka KGHM to ósmy producent miedzi na świecie i jeden z dwóch światowych liderów w produkcji srebra. W Polskę wyruszyła właśnie mobilna wystawa prezentująca historię, sukcesy i przyszłość miedziowego górnictwa w naszym kraju.
Miedź to w skali świata surowiec strategiczny
Metal ten jest wykorzystywany powszechnie i potrzeba go coraz więcej, m.in. do produkcji smartfonów, sprzętu AGD czy chociażby paneli fotowoltaicznych i wiatraków, z których światowa gospodarka pozyskuje coraz więcej zielonej energii
Historia KGHM, tej jednej z największych na świecie firm w branży wydobycia i przetwórstwa rudy miedzi, rozpoczęła się 1 maja 1961 r., gdy decyzją ówczesnego ministra przemysłu ciężkiego istniejące zaledwie od roku Zakłady Górnicze Lubin, zostały przekształcone w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie.
Nastąpiło to zaledwie 4 lata po przewierceniu się – przez ekipę doc. Jana Wyżykowskiego, „ojca” polskiej miedzi – do warstw permskich łupków miedzionośnych w otworze w Sieroszewicach pod Lubinem.
W 1961 roku, w miejscach, gdzie dzisiaj stoją wielkie kopalnie i huty, były tylko łąki albo rosły krzaki. I to wszystko przez 60 lat, wysiłkiem wielu pokoleń, zostało zmienione w gigantyczne przedsiębiorstwo, które jest dzisiaj 8. producentem miedzi na świecie
Spółka słynie nie tylko z miedzi. W procesie produkcyjnym KGHM pozyskuje także metale szlachetne: srebro i złoto. W zależności od wyników wydobycia w danym roku, spółka jest pierwszym albo drugim producentem srebra na świecie, wytwarzając ponad 1200 ton srebra metalicznego rocznie.
Po 60 latach istnienia KGHM Polska Miedź S.A. posiada siedem obszarów górniczych w Polsce, gdzie zatrudnia 36 tys. osób. Spółka prowadzi również prace wydobywcze w USA, Kanadzie i Chile.
Największą kopalnią należącą do KGHM jest obecnie „Rudna”, znajdująca się na północ od miasta Polkowice na Dolnym Śląsku. Zasoby przemysłowe kopalni w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 384 mln ton rudy miedzi ze średnią zawartością 1,95 proc., a średnia zdolność produkcyjna wynosi 12 mln ton rudy rocznie. Głębokość zalegania skał miedzionośnych wynosi tam od 844 do 1250 metrów.
O zasobach polskich kopalni miedzi, o pracy górników i hutników oraz o znaczeniu tego strategicznego surowca dla Polski i świata – opowiada mobilna wystawa, która wyruszyła właśnie specjalnie przygotowanym tirem w podróż po całej Polsce.
Jubileuszowa wystawa zaprasza na „wyprawę do wnętrza ziemi” – właśnie do kopalni Rudna, 1300 metrów pod ziemię – czyli do miejsc, do których, jak podkreślają organizatorzy, „zwykli śmiertelnicy nie mają dostępu”.
Nad przygotowaniem „miedziowego tira” pracowało przez pół roku kilkadziesiąt osób, aby na kilkunastu metrach kwadratowych pokazać nie tylko to, co najciekawsze w procesie wydobycia i przetwarzania rudy miedzi – ale też ludzi: górników, hutników, ratowników górniczych. Atrakcją dla dzieci jest też infokiosk z grami i zabawami edukacyjnymi.
Wystawa prezentuje też dokładne imitacje sztabek złota oraz atrapy gąsek srebra – można je zobaczyć i dotknąć w miedziowym tirze.
Chcemy te 60 lat naszej historii pokazać Polakom – nie tylko ludziom na dolnym Śląsku, gdzie funkcjonujemy i jesteśmy zakorzenieni. Ale chcemy też pokazać przyszłość, bo przyszłość jest z miedzi
Multimedialny tir rozpoczął trasę od Wrocławia. Jego trasę można śledzić na kanałach społecznościowych KGHM oraz w lokalnych i ogólnopolskich mediach.
Najbliższe przystanki miedziowego tira to:
- 19-20.06.2021 Wrocław, Hala Stulecia
- 26-27.06.2021 Kraków
- 01.07.2021 Katowice
- 03.07.2021 Lubin
- 04.07.2021 Lubań, Sudecki Festiwal Minerałów
- 10.07.2021 Głogów
- 18.07.2021 Legnica
- 25.07.2021 Polkowice-Sieroszowice
- 31.07-01.08.2021 Świnoujście