KGHM może być firmą neutralną klimatycznie

Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie – powiedział w środę podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A Marcin Chludziński podczas konferencji nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. przypomniał, że w tym tygodniu miedziowa spółka przyjęła politykę klimatyczną KGHM Polska Miedź S.A. - Jest to wymóg czasu, determinowany regulacjami europejskimi, ale także wymóg rynkowy związany z transparentnością naszego działania, naszej produkcji - mówił prezes. Dodał, że przyjęty dokument jest planem aplikacyjnym. - Mówi nam o tym, co KGHM powinien zrobić w odniesieniu do zmian klimatycznych i jaki jest wpływ spółki, jeśli chodzi o klimat, i co planujemy w ramach działań w spółce, aby ten wpływ ograniczać i zmieniać - mówił.

Chludziński wskazał, że według założeń przyjętego dokumentu w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie. - Przechodzimy przez dwa etapy do tego momentu, ponieważ w roku 2030 zakładamy redukcję emisji o 30 proc. względem roku bazowego 2020 (...) a w 2050 neutralność klimatyczną - mówił.

Prezes podkreślił, że ograniczenie emisji będzie osiągane dzięki realizacji projektów już wcześniej zaplanowanych. - To zakup energii z zielonych źródeł, budowa własnych projektów, wprowadzanie technologii, która pozwala na mniejsze zużycie energii. To również tematy związane z naszą samodzielnością energetyczną, jeśli chodzi o wątki wiązane z energią jądrową - mówił.

Chludziński wskazał też na używanie wodoru w procesach technologicznych, elektromobilność w eksploatacji górniczej czy technologię wychwytu i magazynowania CO2.  - Te technologie, które są możliwe do wdrożenia już teraz, są opisane, a cześć technologii jest jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej” - mówił. Mówiąc o wynikach KGHM po 9 miesiącach tego roku, prezes wskazał m.in. na wynik EBITDA. „EBITDA większa rok do roku o 75 proc. Wynosi obecnie 7 mld 730 mln zł. - Jest to związane zarówno ze wzrostem przychodów, czyli naszą sprzedażą po lepszej cenie, bo nie ukrywamy, że lepsza cena nas wspiera. To są o 31 proc. większe przychody, co daje 21 mld 735 mln zł - mówił. Chludzińskie wskazał też na 10-proc. wzrost produkcji miedzi w tym roku. - Zwiększamy efektywności produkcji, to jest czynnik, który nas ratuje nawet wtedy, kiedy cena (miedzi – przyp. PAP) jest niższa - mówił.

Źródło

Skomentuj artykuł: