KGHM otworzył najgłębszy szyb w Polsce

Bezpieczeństwo jest wpisane w strategię KGHM - oceniła dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jej zdaniem miedziowy kombinat robi bardzo dużo, by zarówno górnicy pracowali w godnych warunkach pod ziemią, jak i bezpieczni byli mieszkańcy w okolicy kombinatu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczestniczyła w piątek w uroczystym otwarciu najgłębszego w Polsce szybu górniczego GG-1 (Głęboki Głogów 1), który ma 1348 metrów. To tzw. szyb wdechowy, który zapewni wtłoczenie powietrza do pozostałych kopalni rudy miedzi KGHM m.in. Rudna i Sieroszowice. Docelowo będzie tłoczył 40 tys. m sześć powietrza.

- To jest niesamowite przedsięwzięcie. Wiem, że ten szyb był kopany z dwóch kierunków, ale wszystko to po to, żeby górnicy mogli pracować w jak najlepszych warunkach, żeby mogli korzystać ze świeżego powietrza, bo ten szyb im to umożliwi. Ale są tutaj także instalacje odwadniające, zapewniające lepsze warunki, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Będą tędy transportowane też materiały różnego rodzaju. Nie tylko ludzie

powiedziała Witek.

Podkreśliła, że bezpieczeństwo w pracy górnika jest najważniejsze, dlatego pogratulowała kierownictwo KGHM „temu poprzedniemu i obecnemu oraz wszystkim, którzy nad tym projektem pracowali od prac projektowych do prac wykonawczych”.

- Gratuluję, bo to jest determinacja. 12 lat to wydaje się długi czas, ale warto było. Bardzo się cieszę z tej konsekwencji KGHM. To jest nasza perła w koronie, to są złoża, które mogą być wydobywane przez kolejne dekady. W związku z tym, to jest także projekt biznesowy, gospodarczy i z tego również powinniśmy sobie zdawać sprawę - powiedziała marszałek.

Przypomniała, że przed miesiącem uczestniczyła też w uroczystym otwarciu instalacji neutralizujących szkodliwe gazy i wyziewy z Huty Legnica.

- Obie te inwestycje łączy coś. To jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest wpisane w strategię KGHM. Tam w Legnicy chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo środowiska. A tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo górników - powiedziała Witek.

Inwestycja w GG-1 rozpoczęła się w 2010 roku. W 2013 rozpoczęła się budowa szybu, który osiągnął głębokość 1348 m i jest najgłębszy na świecie. W czerwcu tego roku połączono GG-1 z chodnikiem kopalni Rudna. Szyb będzie służył do tłoczenia 40 tys. m sześć. Do innych kopalni, dlatego jest nazywany płucami KGHM. Jednocześnie zapewni dostęp do 265 mln ton złoża rud miedzi. Inwestycja kosztowała 1 mld zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: