Kolej linowe: Na majówkę znów ruszają

Start sezonu letniego na kolejach linowych prowadzących na popularne szczyty w Beskidach, Tatrach i Bieszczadach mamy za sobą.  Po dokonanym obowiązkowym przeglądzie technicznym wznowiła funkcjonowanie m.in. kolej na Skrzyczne, a operatorzy kolejek zapraszają na atrakcyjne imprezy majówkowe.

Wraz z nadchodzącym długim weekendem majowym – począwszy od soboty 29 kwietnia br. – po dokonanym obowiązkowym przeglądzie technicznym wznowiła funkcjonowanie kolej na Skrzyczne na obu odcinkach. Godziny otwarcia to:

Kasy są czynne:  9:00 – 16:30. Pierwszy wjazd z dolnej stacji na Jaworzynę  –  9:00. Pierwszy wjazd z Jaworzyny na Skrzyczne  –  9:15. Ostatni zjazd ze Skrzycznego na Jaworzynę  –  16:30. Ostatni zjazd z Jaworzyny na dolną stację  –  17:00 . Ostatni wjazd z Jaworzyny na Skrzyczne  –  16:00.

Ciekawa historia kolei

Kolej linowa na Skrzyczne, którą budowano w latach 1954-1960 z inicjatywy Komitetu do Spraw Turystyki – Przedsiębiorstwa Wyciągów Turystycznych, była pierwszym obiektem sportowo-rekreacyjnym działającym w Szczyrku. Pierwszy odcinek kolei linowej na Skrzyczne przekazano do użytku 26 stycznia 1958 roku, całkowite ukończenie budowy miało miejsce 31 grudnia 1960 r. W latach 1960-1966 budowano wyciągi orczykowe (typ Junior Muller) na „Dolinach” w masywie Skrzycznego, powstały także wyciągi orczykowe na Zapalenicę i Hondraski.
Z dniem 1 stycznia 1970 r. Przedsiębiorstwo Imprez Sportowych (kontynuator działań PWT) przekształciło się w Centralny Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku, a na terenie Szczyrku powstał jego Oddział Śląski. W skład Oddziału weszły m.in. kolej na Skrzyczne oraz wyciągi orczykowe na „Dolinach”, na Stokłosice, na Hondraski wraz z nartostradami, natomiast trzy lata później Oddział przejął również trasę zjazdową FIS w Szczyrku. W roku 1976 nastąpiła kolejna reorganizacja przedsiębiorstwa, w którego administracji znalazły się koleje liniowe, wyciągi narciarskie i obiekty sportowe na terenie Szczyrku, Wisły i Ustronia. COSTiW został przekształcony w Centralny Ośrodek Sportu Oddział Beskidzki w Szczyrku. Modernizowana była trasa zjazdowa FIS na Skrzycznem. W latach 80. wybudowano nowy wyciąg orczykowy tzw. Doliny III na szczyt Skrzycznego. W miejsce przestarzałej kolei z pojedynczymi krzesełkami został oddany do użytku wyciąg z krzesełkami podwójnymi. Inwestycje niezwykle ważne miały miejsce w XXI wieku. Ośrodek narciarski na Skrzycznem, ze zmodernizowanymi trasami i nowoczesną koleją kanapową na całym odcinku z dolnej stacji w Szczyrku, przez Jaworzynę aż na szczyt Skrzycznego, to dziś jeden z czołowych ośrodków w kraju.

Warto też skorzystać z ofert innych operatorów. Na turystów czeka min. moc atrakcji podczas rodzinnej majówki na Jaworzynie Krynickiej. Organizatorzy zaplanowali dla gości 4 dni pełne wydarzeń, nie tylko dla najmłodszych. Każdy z 4 dni ma inną tematykę przewodnią - tak, aby goście (w wieku 0 - 99+ lat) dobrze się bawili. Przez cały majowy tydzień - aż do 7 bm. - kolej gondolowa będzie czynna w godz. 9:00 - 18:00. Na zainteresowanych czekają takie wydarzenia jak: Wycieczka rowerowa, Wycieczka biegowa, Wycieczka z Przewodnikiem, Wycieczka z Leśniczym, Warsztaty Jogi na wysokości, Wycieczka rowerami elektrycznymi. 2 maja organizatorzy przygotowali na Jaworzynie imprezę pod hasłem: Rozsmakuj się na Jaworzynie Krynickiej. W godzinach 12:00-16:00 zaplanowano Grillowanie na WYPASIE z Karczmą Harnaś (przy karczmie, na szczycie Jaworzyny Krynickiej), będzie też degustacje regionalnych potraw (Koła Gospodyń Wiejskich, Miodny Szlak) oraz stanowisko GOOD NOOT. Do tego zagra Kapela Kiborica z posiadami, a o 13 - Młody Mistrz Kuchni, czyli warsztaty i konkurs kulinarny dla dzieci. 3 maja na Jaworzynie też będzie ciekawie - bo impreza odbywa się pod wiele znaczącym hasłem: Naturalnie na Jaworzynie. O 11:00 - wycieczka na rowerach elektrycznych, a o -13:00 wycieczka z leśniczym.

Góry są też w Łódzkiem - ale malutkie

W sobotę 29 kwietnia Góra Kamieńsk otwarła sezon letni dla turystów. W jednym z najpiękniejszych miejsc w centralnej Polsce, słynącym z niezwykłych krajobrazów i zróżnicowanej przyrody, na odwiedzających czekają teraz letnie atrakcje. Kolej linowa, tor saneczkowy i tubingowy, ścieżki spacerowe i liczne trasy rowerowe to tylko część z tego, co oferuje zrekultywowany przez Kopalnię Bełchatów teren. Góra Kamieńsk to całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. W sezonie letnim przyciąga turystów z całego kraju, chcących aktywnie wypocząć i zobaczyć piękno okolicznej przyrody. Wysoka na niemal 400 m n.p.m. góra została usypana przez zwałowarki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Dawniej było to zwałowisko zewnętrzne, na którym składowany był nadkład pochodzący z bełchatowskiej kopalni. Sztucznie uformowane, najwyższe wzniesienie w tej części Polski zostało przez PGE GiEK w pełni zrekultywowane poprzez zalesienie oraz zagospodarowanie dla celów całorocznej rekreacji.

– Góra Kamieńsk, na której posadziliśmy do tej pory ponad 20 milionów drzew, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany powierzchni terenu związane z wydobyciem węgla brunatnego mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem oddawany jest naturze. Dziś Góra Kamieńsk jest jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu w centralnej Polsce, zarówno w sezonie letnim jak i zimą – podkreśla Sławomir Podkówka, wiceprezes ds. finansowych reprezentujący zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Latem na odwiedzających, oprócz widokowych przejażdżek koleją linową, czeka 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy, którego urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz. Dla młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu jest mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Atrakcją ośrodka jest także tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru można dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym, który jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce. Obiekt to też raj dla rowerzystów, którzy w pobliżu mają do dyspozycji ok. 60 km rowerowych tras. Na Górze Kamieńsk można skorzystać z leśnej ścieżki edukacyjnej, boisk do minikoszykówki i siatkówki plażowej oraz z zadaszonego placu, na którym można rozpalić ognisko. Na szczycie wzgórza znajduje się należąca do Grupy PGE elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 30 MW zainstalowanej w 15 wiatrakach.

W sezonie letnim ośrodek jest czynny codziennie od godz. 11:00 do 19:00. Przejazdy widokowe koleją linową są dostępne dla turystów indywidualnych w soboty, niedziele i święta a dla grup zorganizowanych przez cały tydzień po wcześniejszej rezerwacji. Pozostałe atrakcje dostępne są dla wszystkich przez cały tydzień. Dzieci, młodzież i studenci z aktualną legitymacją, a także grupy zorganizowane pow. 15 osób oraz posiadacze bełchatowskiej karty rodziny i wojewódzkiej karty rodziny wielodzietnej, mogą liczyć na zniżk

 

Więcej informacji o kolejach górskich na stronie www.gorakamiensk.info, www.pkl.pl, https://szczyrk.cos.pl, e-wyciagi.pl, czy też www.pot.gov.pl/pl.

Skomentuj artykuł: